Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Какво е регресия и опасна ли е

25 декември 2024, 08:40 часа

Регресията е вид психотерапия , която насочва хората да си спомнят минали събития и травми, заровени в тяхното подсъзнание. Терапията с възрастова регресия и терапията с регресия в миналия живот са две версии на този метод.

Тези, които практикуват регресионна терапия вярват, че емоциите са погребани от ума, за да се предпази човек от тяхната интензивност. Тези заровени емоции могат да засегнат човек както с физически, така и с емоционални симптоми, включително главоболие, проблеми със съня и тревожност. Регресионната терапия има за цел да освободи тези емоции и по този начин да излекува тялото и ума.

Вселената записва всичко: 3-те най-страшни кармични дълга

Видове регресия

Три често срещани типа регресия са хипнотична регресия, възрастова регресия и регресия в минал живот.

  • Хипнотична регресивна терапия

С хипнотичната регресия психотерапевтът помага на човек да се докосне до заровените спомени с хипноза.  Хипнозата е подобно на транс състояние, в което човек изглежда откъснат от външния свят, докато е изключително настроен към своя вътрешен свят. Състоянието на релаксация, което хората изпитват при хипноза, ги прави по-отворени към предложения от терапевт.

По време на хипнотична регресия терапевтът може да използва образи, изследване на физически усещания и разказване на истории, за да преведе своя пациент през миналото. След като бъде намерен труден спомен, емоциите, които са останали погребани, могат да излязат на повърхността, за да бъдат освободени.

Паметта и нейните ефекти също могат да бъдат преформулирани, за да се чувстват по-малко болезнени за човека. В резултат на освобождаване на тези емоции или преформулиране на трудните събития, човек може да изпита подобрение в ежедневието си.

  • Възрастова регресивна терапия

По време на терапия с възрастова регресия терапевтът използва хипноза, за да насочи човек да си спомни конкретна възраст или минало събитие, обикновено в детството. Терапевтът може постепенно да се доближи до въпросната възраст, като премине през всяка по-ранна година. Спокойното състояние, в което се намира човек, заедно с безопасната среда на кабинета на терапевта, могат да направят трудните спомени от детството по-малко плашещи за разглеждане и обработка.

  • Регресия в миналия живот

Регресията в минали животи е спорна техника за хипнотерапия, която твърди, че помага на хората да си спомнят животи, за които се предполага, че са съществували преди тяхното раждане.

Тези, които практикуват регресия в минали животи, вярват в прераждането, идеята, че душата на мъртвия човек се преражда като нов човек. Практикуващите регресия в минали животи вярват, че има травми от други животи, които засягат хората в сегашния им живот.

Хипократ: Не казвайте на никого за болестта си, иначе ще я влошите

Повечето психолози не подкрепят практиката и смятат, че е продукт на внушение от терапевта. Някои казват, че спомените от минали животи може просто да са информация, която хората са почерпили от книги, телевизионни предавания и познати места, когато са били по-млади.

Други практикуващи вярват, че дори ако прераждането не е реално, регресията в миналия живот може да бъде ефективна ролева игра, която може да помогне с етикетирането на подсъзнателни проблеми. Някои обаче също така казват, че има риск регресията в миналия живот да насади фалшиви спомени и ако тези спомени са травматични, човекът може да преживее вреда.

Използване на регресия

Регресионната терапия може да се използва за намиране на корена на необяснима физическа или емоционална болка. Методът може да помогне за разбирането на ефектите от миналото по специфичен, личен начин. По време на регресивната терапия човек се освобождава от задържани емоции или преформулира ситуация, така че тя вече да не се отразява негативно на ежедневието му.

Регресивната терапия може да бъде ефективна при лечение на:

  • Безпокойство
  • Депресия
  • Посттравматично стресово разстройство
  • Фобии
  • Ниско самочувствие
  • Безсъние
  • Мигрена
  • Необяснима болка

Регресионната терапия, разработена за първи път от австрийския невролог и основател на психоанализата Зигмунд Фройд, се основава на предпоставката, че справянето с минали травми и освобождаването от трудните емоции, причинени от тях, е ключът към благосъстоянието.

Рискове при регресивната терапия

Регресионната терапия се счита предимно за безопасна, но има някои опасения.

Хората могат да преживеят нова травма от спомени, които са изпитали по време на терапията.

Разкриване на фалшиви спомени за травми или събития, които не са реални.

Знаците са навсякъде: Готови ли сте да преминете към следващото ниво?

Някои фалшиви спомени могат да доведат до правни действия, като например спомени за предполагаемо насилие.

Открити или фалшиви травми могат да бъдат вредни за човек.

Преформулирането на събития в регресивната терапия може да е нечестно и човекът може да стане вцепенен за травма, вместо да се обърне директно към нея.

Регресивната терапия е форма на психотерапия, при която терапевт кара човек да си спомня събития, заровени в подсъзнанието. Целта на регресивната терапия е да доведе потиснатите емоции до съзнателно състояние и след това да ги освободи. Регресивната терапия може да включва хипноза, подобно на транс състояние, в което човек е отворен за внушения.

Регресивната терапия се използва за лечение на депресия, тревожност, фобии, посттравматично стресово разстройство, безсъние и други физически и емоционални заболявания.

Регресионната терапия може да бъде рискована за някои, тъй като може да насади фалшиви спомени или да разкрие травми, които са трудни за обработка. На някои хора може да им е трудно да се отпуснат достатъчно, за да успеят с регресивната терапия, докато други може да предпочетат да останат привързани към емоциите си.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Петя Недева
Петя Недева Отговорен редактор
Новините днес