Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Какво е кръвен данък в Османската империя?

25 октомври 2022, 14:20 часа

Османската империя се нуждаела от млади и силни момчета, които да участват във военните ѝ действия. Функционирал специален еничерски корпус – основен род войска в Османската империя, съставен само от християни, който първоначално бил попълва главно от християни, пленени в хода на военни действия, а по-късно, когато това се оказало недостатъчно, Османската империя въвела т.нар. „кръвен данък“. На турски език т.нар. кръвен данък се наричал devşirme – девширме – дума с азиатски произход, означаваща „събиране на цветен нектар от пчелите“.

Какво е кръвен данък?

Кръвен данък е отнемането на малки момчета християни от родителите им и превръщането им в еничари – войници в еничерския корпус. Главно балканските народи били облагани с кръвен данък, но все пак имало области, освободени от него – Родос, Цариград, Галата. Между 2000 и 2500 деца – момчета християни всяка година ставали жертва на този кръвен данък и били обречени да прекарат живота си, обучени като войници или били подготвяни за постове. Османците избирали най-здравите, умни и умели момчета, като първоначално възрастта им била 7-10 години, а по-късно, когато това се оказало недостатъчно, от кръвен данък не били пощадени и по-големите. Християните започнали да се женят все по-млади, за да избегнат кръвния данък, тъй като момчетата със семейство били пощадени.

Какво се случвало с отнетите момчета?

Отнети от родители, семейство, с откраднато детство, те били така възпитавани и обучавани в полза на исляма, че ставали най-жестоките османски войници и най-силно мразещи християните. Християнчетата не само били готвени за еничарския корпус, но част от тях работели в градината на двореца на султана, а други – най-умните – получавали високо образование и били подготвяни за висши държавни постове.

Петльовден 2022

Защо някои родители давали доброволно децата си по време на кръвния данък?

Любопитен факт е, че освен родителите, които тежко преживявали кръвния данък, имало и такива, които целели децата им да попаднат сред избраните с надеждата да получат отлично образование и да заемат постове в администрацията на империята. Вероятно тези родители са считали, че това е начинът да съхранят живота и здравето на децата си и те да получат бъдеще, работа, власт, добър и охолен живот, до които по друг начин като християнски деца не биха могли да се доближат. Историята разказва и за случаи, в които християнско и мюсюлманско семейство сменяли децата си без знанието на властта, за да отиде мюсюлманчето еничарин и да получи добро образование.

Като изключим тези семейства за останалите кръвният данък бил най-тежкият, непосилният, страшният, което ражда много приказки, легенди, песни – все тъжни и все с усещането за неизбежност. Отказът на родители да дадат детето си водел до смъртта му – присъда, която се изпълнявала незабавно и на место. През вековете между 2 000 000 и 4 000 000 българчета са превърнати в еничари според данни от Стефан Цанев, посочени в „Български хроники“. За да спасят момченцата си, много родители бягали и ги криели из горите, представяли ги, обличали и отглеждали като момичета, женели ги невръстни и като цяло били готови на всичко, за да спасят чедото си. Известни са и няколко бунта на българите срещу кръвния данък.

Дали наистина знаем всичко за еничарите?

От кога до кога продължава плащането на кръвен данък?

Османската империя събирала кръвен данък до 1705 година. В тази година е последният случай на събиране на кръвен данък, който е документиран. Дали е имало недокументирани случаи след това, никой не бил могъл да каже, поради което официално се счита, че краят на кръвния данък е 1705 година. По отношение на началото на кръвния данък в документите на Османската империя се посочва 1395 година, но съществуват сведения и доказателства в жития и писания, че такъв се е събирал и по-рано – от 1380 година. Събирането всяка година на кръвен данък е въведено от султан Баязид I, като насилствената практика е отменена чак през XVIII век.

У нас кръвният данък се помни с ужас и тъга и днес мнозина знаят какво означава това. За страшния кръвен данък ни припомня и празникът Петльов ден, останал в традициите ни и като български празник именно от времето на тежкия кръвен данък.

Валентина Атанасова
Валентина Атанасова Отговорен редактор
Новините днес