Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Какво е бъдещето на вашата връзка?

11 ноември 2015, 11:26 часа

Американски психолози установиха закономерности на това, как готовността за обвързване в брак се променя с развитието на отношенията.

Построеният от учените модел отчита различни траектории на любовните романи и вероятността за техния щастлив край (сватба). Новото изследване е представено в сп. Journal of Marriage and Family, пише Live Science.

Браян Оголски и колегите му установили, че измененията в желанието да се ожениш (омъжиш) помага да се предскажат бъдещите отношения. За проверка учените се допитали до 376 двойки (на възраст около 25 години) да отбележат на графика вероятността от сключване на брак за всеки месец от романа.

След това учените се опитали да разберат какви събития са повлияли на тази динамика. Прекалено много време, прекарано с приятели, разправии и равнодушие снижавали вероятността от брак, а срещата с родителите на партньора, прекараното заедно време и общите вкусове повишавали тази вероятност.

В допълнение към графиката доброволците давали малки интервюта всеки месец (във всеки от седемте месеца на проекта) и казвали на учените за важни измествания (период към редовни срещи, раздяла).

В резултат учените определили четири основни типа динамика на отношенията.

"Драматичната" група (34% от запитаните) се отличава с постоянни възходи и падения (от годеж до разрив и обратно). Членовете на тази група доста критично се отнасят към своите партньори и общото бъдеще.

Напротив, "фокусираните в партньора" (30 процента) се отнасят към половинката като към център на Вселената и в отношенията им почти не се наблюдава регрес.

"Обществено ориентираните" двойки (19%) се отличават с гладко развитие на отношенията, като върху динамиката на последните влияят основно възгледите на техните приятели и роднини.

И накрая, за "конфликтната" група (12%) са присъщи чести и бурни скандали.

Макар че учените предупреждават за опасност от опростяваща интерпретация на тези данни, те свързват четирите типа с възможност да се изчисли щастливото бъдеще на романа.

Вероятността от разрив в първата група е повече от двойна в сравнение с останалите три. Най-често щастлив финал се наблюдава във втората група. Постоянните конфликти (четвъртият тип) се оказали по-полезни за отношенията от резките скокове в различни посоки (първият, "драматичен" тип).

Учените отбелязват, че неблагоприятният изход за "драматичните" двойки може да е предизвикан от интензивни контакти с приятели и други участници от социалната мрежа на човека – вероятно именно сред тях те търсят "резервни варианти", с които флиртуват и дори се срещат за всеки случай, допълва Lenta.ru.

Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес