Ако сте от хората, които обичат да прекарват време в кухнята и да творите всевъзможни вкусотии, то навярно сте се сблъсквали не веднъж със запържването на брашно. Сместа, която се получава, служи не само за сгъстяване, но и допълнително овкусяване на ястията.
Дали обаче в някакъв момент сте се замисляли за всички онези тънкости и специфики, свързани със самото запържване? Именно на това ще обърнем внимание в днешната статия, защото смятаме, че всяка кулинарна магьосница трябва да знае как е правилно да се запържва брашното, така че накрая вкусът на гозбата да е несравним.
Как е правилно да се запържва брашното?
Два са основните вида запръжки. Едната се получава тъмна, а другата светла. Това е пряко обвързано със степента на запържване.
Най-големите ГРЕШКИ, които допускате при готвенето!
Най-напред поставяме мазнината в малък съд. За предпочитане е да се ползва касерола. Загряваме я на умерен огън и след това изсипваме постепенно брашното при непрекъснато бъркане. Пържим до получаване на светло жълт цвят.
Ако обаче по-дълго време пържим брашното, в следствие на високите температури на захарите, които се съдържат в брашното, се карамелизират и цветът е тъмно златист.
Запомнете, че температурата не бива да надвишава 130 градуса.
Има и суха запръжка. При нея обаче не се добавя никаква мазнина. Брашното се запича в тиган, чието дъно трябва да в двойно или дебело. След това запеченото брашно може да се добави към супи и всякакви други ястия. Основната му цел е да придаде по-плътен вкус и да сгъсти гозбата.
Това са двата вида запръжки, с които да завършите своя кулинарен шедьовър и да очаровате всички, които са в тръпнещо очакване да опитат от ястието ви.