Мушкатото е едно от популярните балконски цветя и ако се обгрижва правилно, цъфти обилно за много дълго време. Струва си да знаете, че с помощта на закупен по-рано екземпляр можете сами да отглеждате нови растения. Проверете как да го направите и как безопасно да го събудите през пролетта.
Мушкато - кратко описание
Мушкато (латински Pelargonium) е многогодишно растение, принадлежащо към семейство здравец (латински Geraniales). Може да бъде както храст, така и полухраст, но най-често се среща под формата на растение, което расте в саксия. Има гъвкави, тънки стъбла, които в зависимост от сорта могат да бъдат повдигнати или висящи. Зелените стъбла се редуват между листенца, които имат форма на палмови дялове и тъмнозелени на цвят. Всички зелени части съдържат етерични масла, които придават на растението неговия характерен аромат. Цветята с двустранна симетрия растат в сенници. Те могат да варират по цвят от червено през розово, лилаво и жълто, както и зеленикаво до бяло. Те не миришат. Цъфтежът на мушкатото протича през целия сезон, поради което царуват сред балконските цветя от всякакъв вид.
Зимуване на мушкатото
Мушкатото е многогодишно растение, така че не е едногодишно стайно растение, както много хора го третират. Свързва се обаче с едногодишно цвете, тъй като само през първата година цъфти интензивно. Зимното съхранение на мушкатото е просто и се състои от:
Подрязване на височина от няколко сантиметра, преместване в сенчеста, хладна стая, където температурата ще бъде около 5-10°C.
През това време не поливайте растението или го правете много рядко. През пролетта, след подходящо овлажняване го поставяне на слънчево място, ще поникнат нови чепки.
Когато това се случи, не се колебайте и вземете разсада. Благодарение на това ще създадете напълно нови растения, които отново ще радват окото ви с буен цъфтеж. Обикновено разсадът е в зимен сън до февруари или март. Не забравяйте, че можете да съхранявате само напълно здраво мушкато.
Как да събудим мушкатото след зимния период?
Принципът на зимуване е прост. Колкото по-хладно е, толкова по-малко поливате. Благодарение на това поддържате растението в латентно състояние и няма риск то да започне да се събужда в най-лошия момент. През пролетта обаче трябва да се съживи отново.
Етапите на събуждане на растението могат да бъдат обобщени в няколко точки:
Постепенно повишаване на температурата на околната среда,
увеличаване на честотата на поливане,
появата на нови чепки.
Контролът на температурата е много важен. Около средата на януари започнете бавно да събуждате своето мушкато от сън. За да направите това, увеличете температурата с 2 или 3°C и разбира се поливайте по-често след това. Важно е постепенно да се поставя на по-топли места, за да е готово да поникне нови чепки през март. Когато това се случи, или мушкатото се трансплантира на целевото му място, или се получават чепките, необходими за размножаване за нови растения.