Допаминът е твърде важен мозъчен невротрансмитер. Когато се освободи в голямо количество, той създава чувство на удоволствие – а то мотивира за повторението на определен тип поведение. От друга страна, когато степента на допамина е ниска, спадат мотивацията и ентусиазмът за неща, които иначе биха ободрили и окуражили повечето хора.
Д-р Андрея Тореш обяснява повече по въпроса тук.
Какво увеличава естествения допамин?
1. Белтъчини
Белтъчините са изградени от аминокиселини. Съществуват 23 вида аминокиселини; организмът синтезира някои и суровините за тях се получават от храната - незаменимите аминокиселини. Например, аминокиселината тирозин е със значима роля в производството на допамин, понеже ензимите в организма преобразуват тирозина в допамин. Тирозинът се намира натурално в богати на белтъчини продукти като боб, ориз, киноа, тиквени семки.
2. Пазете се от наситените мазнини!
Тези мазнини, присъстващи много в месото и млечните продукти, в животинското, кокосовото и палмовото масло, могат да прекъснат допаминовите сигнали в мозъка, ако бъдат консумирани в големи количества.
3. Пробиотици
Напоследък учените откриха тясната връзка между чревния тракт и мозъка.
Впрочем, понякога червата биват наричани „втори мозък“. Причината е, че съдържат многобройни нервни клетки, а те образуват невротрансмитерни молекули, сред тях и допамин. Определени видове „добри“ бактерии – пробиотиците, произвеждат в червата допамин, а той влияе позитивно върху настроението и поведението.
4. Аеробика и йога
Проучване в рамките на 3 месеца установило, че практикуването на йога шест дни седмично по 1 час на ден значително вдига степента на допамина. Редовните аеробни упражнения са полезни и за пациенти с болест на Паркинсон - при която ниските нива на допамин влошават способността на мозъка да направлява движенията.
Кой е най-добрият начин за набавяне на естествен допамин?
5. Достатъчен сън
Щом допаминът бъде освободен в мозъка, чувството е на будност и ободряване. Изследванията на животни показват, че допаминът бива освобождаван в голямо количество сутринта при събуждането – а нивото му спада вечерта по времето за сън.
Лишаването от сън нарушава обаче тези природни ритми. Ако човек се окаже принуден да остане буден нощно време, допаминовите рецептори в мозъка значително намаляват на следващата сутрин. По-малките количества допамин обикновено се съпровождат и с други неприятни последствия, като отслабена концентрация и влошена координация.
6. Музика
Слушането на музика е интересен начин за повишаване на допамина в мозъка. Няколко проучвания с образна диагностика на мозъка установили, че музиката увеличава активността в зоните за удоволствие и възнаграждение, които са изобилни откъм допаминови рецептори. Музиката помага също на хора с болест на Паркинсон да подобряват контролирането на фината моторика.
Засега всички изследвания на връзката между допамина и музиката използват единствено инструментална музика. Предстои да се види дали мелодиите с текстове (тоест, песните) имат същия ефект.
До какво води липсата на Допамин в организма
7. Слънчеви бани
Излагането на слънце повишава степента на допамин и подобрява настроението. Но прекаляването е вредно – рисковете са за рак на кожата, също и други проблеми, както и да възможно пристрастяване. Проучване сред ползватели на солариуми констатирало, че сеансите значително повишават допамина и предизвикват желание за повторение.
8. Етерично масло от бергамот
Изследване върху жени в Япония констатирало, че вдишането на етерично масло от бергамот заедно с водни пари намалява умората и тревожността. Изводът е, че ароматерапията с бергамот облекчава безпокойството, депресията и други влощавания на настроението, защото стимулира мозъка да усили освобождаването на серотонин и допамин.
9. Добавки
В допълнение на правилното хранене, определени добавки повишават нивото на допамина. Те включват витамин D, магнезий, екстракти от зелен чай и риган, куркумин.
Внимание! Статията е само с информациона цел. Предпазвайте се от самолечение и винаги се допитвайте до лекар-специалист!