Кога е по-добре да спрем и да кажем "не" и възможно ли е да възпитаме любов, ако има симпатия? Семейния психолог и секс треньор Екатерина Федорова разкрива повече за това.
Когато той се появи в живота ни, романът започва с мисълта: "Е, най-накрая! Ето я моята любов". Първите съвместни разходки, пътувания, нежни закуски, страстни вечери - дългоочакваната романтика.
Периодът на бонбонения букет обаче рано или късно стига до финала, зад чиято линия положителните емоции периодично придобиват тъмен цвят. Но ако за една двойка кризата е изпитание, то за друга това е трагедията на века. И така, как да разберем какво има между вас: любов или привързаност?
Любовта не е това, което изглежда
За един човек любовта е силно емоционално и физическо привличане, а за друг - топлина, грижа и безкрайна нежност. Представите за любовта се формират от детството: татко подарява на мама огромен букет лалета, главният герой на книгата нежно целува Асол, по-голямата сестра се омъжва.
Виждаме едната страна на монетата, като по този начин идеализираме понятието за любов. На пръв поглед това не е лошо: формира се здрава представа за семейните ценности, но подобна идеализация може да доведе до депресия и разочарование.
Любовта е огромен емоционален принос и на двамата партньори, тя е способността да изслушваш, да се тревожиш, да мълчиш, да крещиш, да приемаш, да подкрепяш и най-важното - да прощаваш. Понякога не можем да осмислим чувствата си: струва ни се, че с този човек ви е добре както никога досега, но защо тогава имате толкова много кавги и недоразумения?
Топ 6 зодии, които обичат да показват привързаността си публично
Как да разпознаем привързаността?
Привързаността е чувство на близост, което се основава по-скоро на симпатия и адаптация един към друг. Хората могат да бъдат привързани към много предмети, както одушевени, така и неодушевени, като например уютен апартамент, любими домашни пантофи, рижава котка или брутално гадже.
Здравословната привързаност може да има положително въздействие върху човека, тъй като позволява на положителните емоции да се развиват и попълват. Ако обаче нямате подходящ контрол върху ситуацията, това може да доведе до нездравословна привързаност.
Ако и двамата партньори в една връзка страдат и им липсва любов, но въпреки това остават заедно, защото се страхуват от самотата, това е нездрава привързаност. И двамата осъзнават, че не са подходящи един за друг, но не могат да се разделят заради страха да останат сами. Проблемът е, че влюбването е силно чувство, което може да ви накара да си мислите, че сте влюбени.
Основните признаци на влюбеност
- Във връзката ви има много думички "аз"
Когато изграждате взаимоотношения според собствените си принципи и за да задоволите капризите си: "Мислех си: да отидем на почивка на море, знаеш колко ми трябва морски въздух". В любовта не трябва да има такова нещо, в любовта има само "ние" и всички въпроси се обсъждат и решават заедно: "Какво мислиш, да отидем ли на почивка на море? Да подишаме морския въздух, да се попечем на слънце?"
- Виждате само най-добрите му/ѝ качества
Забелязвате само силните страни на партньора си, неговите/нейните положителни качества и сте абсолютно слепи за слабостите, несъвършенствата и отрицателните страни. В любовта ние приемаме човека с всичките му недостатъци и характер.
- Чакате промяна, но не искате да се промените
В отношенията си с партньора чакате промяна, нова приказка и емоции. Разбира се, ние искаме връзката да се развива, но това изисква решителни действия както от страна на мъжете, така и от страна на жените.
- Всяка караница е драма за вас
Драмата се случва, когато в една връзка липсва любов. Когато сте влюбени, не говорите грубо за партньора си зад гърба му, не го унижавате на публично място и не си правите схеми отстрани. Но ако сте влюбени и имате фини несигурности, винаги ще искате крайното: остри емоции и приключения, без да мислите за последствията и без да приемате чуждо мнение.
Любов срещу привързаност: 4 съществени разлики
- Вие сте заедно, но все още се чувствате самотни
Ако имате партньор, но душата ви все още е празна, трябва да се замислите: дали това е любов? Чувствате се добре до него/нея, но все още нещо липсва, периодично се чувствате тъжни и потиснати. Минава време, отново се чувствате добре, после отново копнеж - и така в кръг. В любовта няма самота: тя е спокойна в сърцето и винаги ще намерите какво да правите с любимия човек.
Привързаността е част от любовта, но в случай, че тя е изпитана в продължение на години. Когато се срещате от шест месеца и сте готови да бягате на края на света заради своята избраница, това не говори за любов. Някои са съгласни, че влюбването може да прерасне в истинска светлина и взаимни чувства.
Наистина това е възможно, но случаите са чисто индивидуални и, както показва практиката, поговорката "да издържиш - да се влюбиш" - не е най-добрият сценарий за една двойка. Не са рядкост и такива случаи, когато единият партньор по всички правила отрича любовта, издавайки чувствата си за привързаност.