Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как да разберем, че белите ни дробове имат нужда от помощ

11 септември 2021, 10:25 часа

Не само общото замърсяване на околната среда може да бъде фактор, който да носи отрицателно въздействие върху дишането и белите дробове. Има и други такива като пушенето например, които влияят негативно на дробовете. Как да разберете, че белите ви дробове викат отчаяно за помощ?

Недостатъчна енергия – ако се уморявате бързо и непрекъснато, потърсете причината в стреса, безсънието, преработването. Ако обаче те не са причина за умората и имате кашлица например, това може да показа проблем с белия дроб. Загубата на апетита е също симптом на такова заболяване.

Упорита кашлица – може да бъде индикатор за настинка или за проблем с белите дробове. Обърнете внимание дали кашлицата е остра и упорите, дали има други симптоми на настинка. Ако няма, е добре да потърсите лекар, за да видите дали проблемът не е свързан с белите дробове.

Изпитвате болка в раменете и гърба – причините за тях може да са много, но ако не намират нито една от тях за валидна за вас, то вероятно става дума за проблем с белите дробове. Потърсете лекар, ако изпитвате продължителна болка в областта на гърба, раменете или гърдите, защото може да става дума за опасно заболяване и е добре да разберете навреме за него.

Трудно дишане – ако изпитвате задух, той често може да бъде причинен от алергия, астма, проблеми със сърцето или белите дробове. Хубаво е да смените средата, ако живеете в голям град, да подишате чист въздух за определено време и да видите дали състоянието ви ще се промени. Може да опитате да правите и тренировки.

Жълтеница – макар това състояние да е причина за проблем с черния дроб, то може да засяга и белия. Ако забележите, че кожата ви пожълтява и бялото в окото ви също, веднага потърсете лекарска помощ.

За да подобрите здравето на белите си дробове, може да направите няколко неща.

Почиствайте редовно дома си – защото праха може да повлияе негативно върху дробовете заради насъбиращите се в него акари. Ето защо е добре редовно да почистване праха, после да минавате с прахосмукачка, а след това да завършите с мокро почистване на дома си.

Въведете спорта в ежедневието си. Така ще направите дробовете по-активни и здрави. Консултирайте се с лекаря си относно тренировките, които правите, ако имате нужда. Може да е бягане, плуване, фитнес или друг спорт по избор.

Да откажете цигарите, ако сте пушач и да промените диетата си към по-здравословна такава. Това е навик, който ще ви донесе добро здраве на целия организъм, не само на белия дроб.

Ивайло Григоров
Ивайло Григоров Отговорен редактор
Новините днес