Как да използвате рафтовете на хладилника, така че всичко да пасва, къде са най-топлите и най-студените зони и защо не можете да съхранявате месо на горните рафтове?
По същество хладилникът е голям, студен шкаф с няколко рафта, където съхранявате храна, но на кой рафт ще я съхранявате, има голяма значение. Температурата в хладилника не е еднаква навсякъде, а свежестта им ще зависи от това къде сте сложили месото, изварата или салатата.
Каква е температурата в различните зони?
Повечето хладилници имат по-хладни и по-топли зони с температури от 0,5 до 3-5 °C. Само не забравяйте, че гърбът на долния рафт, където влиза по-хладен и по-тежък въздух, както и гърбът на горния рафт, където се намират вентилаторът и кондензаторът, са най-студените места, а средният рафт на вратата на хладилника е най-топъл. Имайте това предвид, когато подреждате храната си.
Кои храни никога не трябва да се държат в хладилник?
Принципи на съхранение на храна в хладилника
Хладилниците запазват храната свежа по-дълго, но това не означава, че храната в тях не може да се развали. Вредните бактерии се размножават в хладилното отделение, всичко е въпрос на време. За да сведете до минимум рисковете за здравето, помнете правилото: колкото по-вероятно е храната да причини отравяне и колкото по-висока е препоръчителната термична обработка на продукта, толкова по-ниско трябва да се съхранява. Никога не поставяйте сурово пиле на горния рафт на хладилника. Там не само температурата е по-висока, но и сокът може да започне незабелязано да капе върху други храни.
Температурата в хладилника се регулира в зависимост от модела и, както вече разбрахме, най-студени са долният рафт и задната стена на горния рафт. За да може храната да издържи възможно най-дълго, хладилникът трябва да бъде настроен да поддържа минимална температура от + 1 ° C.
Зеленчуците отделят малко влага, както и газ етилен, който ускорява узряването им. Ето защо повечето чекмеджета имат плъзгач, който контролира циркулацията на въздуха вътре в чекмеджето. Трябва да го настроите така, че влагата да не се натрупва вътре в кутията.
Ето кои са храните, които не трябва да се съхраняват в хладилник
Основно отделение на хладилната част
Горен рафт
· Готови храни, сосове, подправки и мазане, които не използвате много често, отворени зеленчукови консерви в буркани
· Плодове.
Среден рафт
· Остатъци от готова храна в херметически затворени кутии, сирене.
· Яйца в кутия.
· Колбаси, хляб за сандвичи.
Долния рафт
· Сурово месо и птици, телешка кайма, пържоли. Сурова риба.
· Мляко и други млечни продукти.
Контейнер за зеленчуци
· Зеленчуци в леко отворени найлонови торбички.
· Билки.
Врата на хладилника
Вратата на хладилника е място за често използвани продукти, които не изискват ниски температури на съхранение.
Горен рафт
· Яйца /за няколко дни/
· Масло и сирене, които също бързо се изяждат.
Среден рафт
· Подправки, кетчупи, сосове, горчица, хрян, майонеза и др.
Долния рафт
· Напитки
Фризер
Във фризера можете да съхранявате: ядки, колбаси, бекон, галета, резерви от масло и мая, домашна юфка и дори пълнозърнесто брашно и дафинов лист.
Общи препоръки за използване на фризера
Не блокирайте вентилационните отвори с храна, в противен случай ще претоварите фризера, което значително ще намали неговата ефективност.