„Език мой, враг мой“ – не са случайни тези думи. Езикът, който използваме, речевите ни умения, начинът, по който общуваме с хората са в основата на това дали ще ни харесат, или ще ни пренебрегват и ще се стремят да ни избягват. Помните ли приказката за мечката, удара в главата и лошата дума? Лошата рана заздравява, лошата дума не се забравя – народното творчество ни дава още едно доказателство за важността на всичко, което изричаме, и как то влияе повече от делата ни на начина, по който ни възприемат околните.
Един от най-големите уроци, които можем да научим от взаимодействието с околните, е как да общуваме с хората така, че да им се харесаме, да бъдем приети и разбрани, да изградим връзки, ползотворни отношения и приятелства. Задача и лесна, и трудна, защото езикът е лъжовен и често не можем да го задържим зад зъбите си.
Стратегии и познаване на характера на хората срещу нас, на мирогледа и на техния начин на общуване също са нужни, за да намерим правилната форма за обуване с точно конкретните хора – едни ще оценят искреността, други ще припознаят ласкателството, едни ще предпочетат краткия и ясен разговор, други – разточителното и не особено натоварващо бърборене и т.н., но въпреки това има отговори на въпроса как да общуваме с хората, за да им се харесаме, валидни за всички ситуации, отговори – универсални, правила – общи, овладяването на които ще ни помогне да превърнем езика си в приятел.
Последици от липсата на комуникация в брака
Как да общуваме с хората, за да ни харесат?
- Чувство за хумор
Не е нужно да играете шут по време на общуване, ако темата е по-сериозна е добре да влезнете в тона, но нотка чувство за хумор е онова, което разчупва ледовете и печели симпатии дори в най-напрегнатия разговор. Единствено черният хумор трябва да се избягва, за да не ви счетат за цинични или подиграващи се с околните. И, разбира се, ако разговорът е свързан със заболявания, загуба, смърт, то чувството за хумор няма място и следва да почака.
- Огледало
Говорете на езика на събеседника си, за да го привлечете. И под език не визираме български, английски и т.н., а вникване в начина на изразяване, в тона, в предпочитаните теми на събеседника и съобразяването с тях. Ако се оглеждат във вас по време на общуване като в огледало, няма начин да не ви харесат.
- Комплименти
Едва ли има някой, който да не обича да чува добри неща и комплименти за себе си. Така че, ако се чудите как да общуваме с хората, за да им бъдем любим събеседник, комплиментите са лесен път към целта. Важно е обаче да бъдат искрени, фалшивите си личат, а ласкателството, когато е измамно, има отрицателен ефект и обикновено бива разпознавано. Намерете нещата или нещо, което наистина харесвате и уважавате в събеседника си и изразете искреното си възхищение към него. Ако сте искрени, няма как да не бъдете харесани.
- Разбиране
Човек има нужда да бъде разбиран от околните. Когато общувате, старайте се да влезнете в обувките на събеседника си, да се поставите на мястото му, да го разберете, да осмислите думите и делата му. Не е трудно да харесаш хората, които те разбират, и засвидетелстват това разбиране в процеса на общуването.
- Силата на езика на тялото
Използвайте позитивен език на тялото и установете зрителен контакт със събеседника. Липсата на зрителен контакт поражда съмнение за измама или нечестност.
5 грешки в общуването, които разрушават взаимоотношенията
- Бъдете добри слушатели
Ако говорите, без да слушате, без да задавате въпроси, или прекъсвате събеседника си, не е учудващо, че не можете да му се харесате. Хората обичат да говорят за себе си, да бъдат обект на интерес. Попитайте събеседника как е успял в кариерата, как е написал първата си книга, как е спечелил медала – тоест за онези вдъхновяващи моменти в живота му, които го определят и правят това, което е, и за които говори в удоволствие и страст. И слушайте внимателно отговора. Добре е темата, за която го питате, да вълнува поне малко и вас, защото иначе отговорите няма да са ви интересни и вдъхновяващи, а това определено си личи при това много.
- Давайте и получавайте градивна обратна връзка.
Липсата на умения за общуване ни пречи да създаваме връзки, да градим приятелства, да израстваме в кариерата и в личен план, да печелим съмишленици, бизнес партньори, да отбелязваме успехи. Едни от най-добрите оратори имат живот, на които всички завиждат, помислете над това и се старайте да бъдете, ако не добри оратори, то поне добри събеседници.