Бронхиалната астма е хронично възпалително заболяване на дихателните пътища, характеризиращо се със суха кашлица, сутрешен и вечерен задух, хрипове, стягане в гърдите и затруднено дишане дори след леко физическо натоварване. При това състояние лигавиците на дихателните пътища се покриват с гъста слуз, което намалява дихателната функция и причинява пристъпи на кашлица.
Бронхиална астма - причини
Всяка година се увеличава броят на пациентите, оплакващи се от задух и кашлица. Какви са причините за това състояние на нещата? Лекарите посочват много фактори, най-важните от които са замърсяването на въздуха, контактът с летливи органични съединения от индустрията или честото излагане на цигарен дим, но заболяването може да бъде причинено и от алергени. Факт е обаче, че повечето астматици идват от силно индустриализирани райони. Чудите се как да предотвратите астмата? Представяме най-ефективните методи.
Има някои препоръки, които могат да ви помогнат да предотвратите развитието на астма. Тъй като алергичната астма се развива в много ранна възраст, един от най-важните методи е превенцията на пренатални и ранни детски алергии. Препоръчва се бебетата да се кърмят естествено и да се избягва непреработеното краве мляко. Рискът от развитие на астма се увеличава и при деца, които са изложени на цигарен дим или страдат от затлъстяване.
Изследвания показват, че някои лечения на детски алергии намаляват риска от развитие на астма по-късно. Тук става дума основно за специфичната за алергичния ринит имунотерапия, но ранното лечение с цетиризин при деца с атопичен дерматит и поленова алергия може също да намали риска от развитие на опасно заболяване.
За да не допуснем развитието на астма, е от съществено значение да се борим с всички инфекциозни състояния на дихателните пътища, особено хроничните, системно да лекуваме всички алергии и да избягваме вещества, които дразнят дихателните пътища, причиняват задух и др.
Астмата може да бъде ефективно контролирана чрез увеличаване на интервалите между пристъпите и намаляване на техния брой. За да предотвратите болестта да завладее живота ви, следвайте тези препоръки:
1. Не избягвайте физическата активност. Системните усилия предпазват от затлъстяване и подобряват състоянието на цялото тяло, което се изразява в по-добра вентилация и цялостна ефективност. Отказът от тютюнопушенето е още една стъпка към освобождаване от задух. Дори пасивното вдишване на тютюнев дим може да влоши положението на астматика.
2. Адекватна диета. Премахнете нездравословните закуски, като ги замените с плодове и зеленчуци. Храната на страдащите от астма трябва да бъде разнообразна и съобразена с вида работа, която вършат.
3. За да контролирате астмата, трябва да намалите излагането си на тригерите на вашите пристъпи. В случай на алергична астма е препоръчително да избягвате напускането на къщата, когато дърветата и други растения се опрашват. Струва си да вземете и пречиствател на въздух за дома, както и морска вода в спрей за нос.
4. Правете дихателни упражнения, които ще увеличат обема на белите дробове. Благодарение на това ходът на атаките ще бъде много по-плавен и по-лесен за преодоляване. Най-доброто решение е редовното плуване, което увеличава не само капацитета на белите дробове, но и издръжливостта. Също така се препоръчва използването на топли душове и вани.
5. Намалете стреса и се отпуснете. Високите нива на стрес увеличават риска от пристъпи на астма, така че опитайте техники за медитация или започнете да практикувате йога или тай-чи. Освен това се погрижете за здравословния сън, проветрявайте стаите, в които се намирате, и почивайте много.