Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как да не настинем от климатика

23 юни 2021, 17:46 часа

Престоят в климатизирано помещение през лятото увеличава риска от настинка. И ако сте принудени да работите в офис заедно с колегите си, вероятно ви е позната до болка войната за климатика. Това, което едни определят като прохладен бриз, за други е полярен студ. 

Особено рискът от настинка е най-висок за хора с отслабена имунна система. Прекалено охладеният въздух в помещенията повишава риска от ТОРС, ларингит, тонзилит, фарингит. 

При престой в климатизирано помещение тялото се предпазва от хипотермия чрез вазоконструкция, включително в лигавиците (носа, гърлото и очите), които изсъхват. По този начин микроорганизмите получават почти директен достъп до тялото ви. 

Климатикът постоянно "превърта" един и същи въздух, така че ако в стаята има поне един болен човек, има голяма вероятност и останалите да се заразят. 

Настинката през лятото определено е още по-неприятна, отколкото през зимата. За да избегнете това, следвайте следните правила:

1. Според оптималните санитарни стандарти температурата в помещението трябва да е 23-25 градуса. Желателно е разликата между температурата навън и тази в помещението да е не повече от 7 градуса.

2. Включете климатика още сутринта, а не непосредствено след  настъпването на жегата. 

3. Насочете въздушния поток успоредно на тавана. По този начин помещението не само ще се охлади по-бързо, но и ще предпазите тялото си от директно попадане на въздушната струя върху най-уязвимите му части - глава, врат и кръст. 

4. Консумирайте повече течности. По този начин ще предпазите лигавиците си от прекомерно изсушаване. Влажността в помещението трябва да бъде 60-70%. В идеалния случай може да използвате овлажнител. 

5. Не забравяйте да изключвате климатика на всеки 3 часа и да проветрявате помещението за 15 минути. През това време всички вируси и микроорганизми ще напуснат помещението. 

Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес