Технология за изкуствен интелект (AI), създадена от фирма, съосновател на която е милиардерът Илон Мъск, спечели похвали за способността си да генерира ясни като съдържание истории, романи и дори компютърен код, но остава сляпа за расизма или сексизма.
GPT-3, както е известен най-новият езиков модел на AI на калифорнийската компания OpenAI, е в състояние да завърши диалог между двама души, да продължи поредица от въпроси и отговори или да завърши стихотворение в стил Шекспир.
Започнете изречение или текст и той го допълва вместо вас, като основава отговора си на гигантското количество информация, с която е захранен, предава БГНЕС.
Това може да бъде полезно за обслужване на клиенти, адвокати, които трябва да обобщят правен прецедент, или за автори, нуждаещи се от вдъхновение.
Въпреки че технологията не е нова и все още не се е научила да разсъждава като човешки ум, последното предложение на OpenAI спечели похвала за начина, по който нейният текст прилича на човешко писане.
„Той е в състояние да генерира съвсем естествени и правдоподобни изречения“, казва Брус Делатр, специалист по изкуствен интелект в консултантската агенция Artefact.
„Впечатляващо е да видиш доколко моделът е способен да присвои литературни стилове, дори да има повторения.“
GPT-3 също е в състояние да намери точни отговори на проблеми, като например името на заболяването по описание на симптомите.
Той може да решава някои математически проблеми, да се изразява на няколко езика или да генерира компютърен код за прости задачи, които разработчиците трябва да направят, но с удоволствие биха избегнали.
Делатр казва пред АФП, че всичко работи благодарение на "статистическите закономерности".
„Моделът знае, че определена дума (или израз) е повече или по-малко вероятно да следва друга.“
Милиарди уеб страници
Амине Бенени, научен директор във фирмата за изследвания и развитие на AI Dataswati, казва пред Франс прес, че "голямата разлика" в сравнение с други системи е размерът на модела.
GPT-3 е снабден със съдържанието на милиарди уеб страници, които са свободно достъпни онлайн и всички видове писмени произведения.
За да се даде представа за мащаба на проекта, цялото съдържание на онлайн енциклопедия Уикипедия представлява само три процента от цялата предоставена информация.
При това положение не е необходимо да се преквалифицира за изпълнение на задачи, както предишните модели, когато се въвежда нов предмет като медицина, закон или медии.
Дайте му само шепа примери за задача, която трябва да изпълните, като например попълване на изречение, и след това той ще знае как да изпълни всяко изречение, което му е дадено, без значение каква е темата.
„Удивително мощeн е, ако знаете как да заредите добре модела“, каза Шрея Шанкар, специалист по компютърни науки, специализиран в изкуствения интелект, в Tуитър, след като е използвал GPT-3.
„Това ще промени парадигмата на ML (машинно обучение).“
Въпреки шумът, обаче, GPT-3 е едва 10-ти на бенчмарка SuperGLUE, който измерва езиковото разбиране на алгоритмите.
И това е така, защото някои потребители демонстрираха, че когато им се задават абсурдни въпроси, моделът отговаря с безсмислени отговори.
Например разработчикът Кевин Лакър попита: "Колко очи има слънцето?"
"Слънцето има едно око", отговори „умният“ модел, пише Лакър в своя блог.
Фалшиви рецензии, фалшиви новини
Клод дьо Лупи, съосновател на френския стартъп Syllabs, специализиран в автоматизираното създаване на текст, казва, че в системата липсва "прагматизъм".
Друг основен проблем е, че тя възпроизвежда, без да се замисля, какъвто и да е стереотип или реч на омразата, заредени по време на периода на обучение, и може бързо да стане расист, антисемит или сексист.
Като такъв експерти, интервюирани от AФП, смятат, че GPT-3 не е достатъчно надежден за нито един сектор, който трябва да разчита на машини, като робо журналистика или обслужване на клиенти.
Той обаче може да бъде полезен, подобно на други подобни модели, за писане на фалшиви отзиви или дори за масово производство на новини за кампания за дезинформация.
Загрижен за „злонамерени приложения на технологията“, OpenAI, който беше съоснован през 2015 г. от Мъск, който напусна, и финансиран от Microsoft, между другото, избра да не пусне предишната версия на модела, GPT-2, през февруари 2019 г.
Първоначално фирма с нестопанска цел, OpenAI след това се превърна в компания с "ограничена печалба", което означава, че инвеститорите получават ограничена възвръщаемост.
И през юни фирмата промени тактиката си и отвори своя модел GPT-3 за търговска употреба, което позволява обратна връзка от потребителите.
Стъпка, която Клод дьо Лупи казва, може да донесе големи печалби.
Няма "съмнение, че количеството текст, генериран чрез AI, е на път да експлодира в мрежата", предава АФП.