Мишите празници са трите дни след Димитровден - тоест 27, 28, 29 октомври. В миналото този празник се е чествал и в трите, но в днешно време се празнува само на първата дата - 27 октомври. На този ден има редица забрани, като причината за тях е да попречат на мишките да навредят на благоденствието на домакинството. Ето какво не трябва да се прави по традиция:
Какво не се прави на Мишия ден
- Всичко трябва да стои затворено, за да не могат мишките да проникнат в него
- Не се дават пари назаем, за да не избяга богатството от къщата
- Не се върши домакинска работа - особено това важи за предене и тъчене
- Не се борави с остри предмети, за да се прегризат мишките с острите си зъби реколтата
- В някои краища на страната не се използва думата "мишка". Причината за това е, че използването ѝ може да се приеме като покана от стопаните към гризачите да посетят техния дом.
Какви ритуали се правят за прогонване на мишките
Най-честият ритуал, който се е ползвал е намазването на стените на къщата, хамбара и зимника с кал. Това действие се извършва от най-възрастната жена в къщата, която трябва да "зажуми" докато го извършва. Причината за това е, че по този начин ще "замаже" очите на мишките и те няма да видят нейната къща
На други места в страната се палят снопове, с които се обикаля в къщата и по този начин ритуално се прогонват неприятните гризачи от него
В някои части на Тракия има обичай, при който жените шият върху парче плат, който след това хвърлят в огнището. По този начин ритуално зашиват устите на мишките и те няма да навредят на домакинството.
Мишите дни са интересна традиция, която показва колко е богат нашия фолклор. Така че нека отдадем нужното на този празник, за да може да запазим традицията и за следващите поколения. Този тип обичаи ни правят различни от останалите и показват превъзходството на българската културна традиция.