Дали храненето вечер е полезно или вредно за здравето ни? Най-вече за хората, които са решили да се впуснат в диети, за да смъкнат излишни килограми, навикът да вечерят солидно или просто да „похапват“ нещо от хладилника, и то след лягане, е една от първите нагласи, които трябва да избягват. Въобще, дали е правилно и как да се храним след 18.00-19.00 ч.?
Ето какво обяснява д-р Каролина Шавиер.
Да вечеряме или не? Или пък, кой знае: да заменим ли вечерното наяждане просто с лека закуска? Може би това е най-подходящият вариант?
Според повечето диетолози: да, храненето вечер е позволено - но идеалното е да изберете по-естествени, питателни и най-вече леки храни, които да не претоварват организма ви по време на сън. Лягането на празен стомах не помага за загуба на тегло. Професионалистите предупреждават: може дори да стане по-лошо, когато посред нощ изпитате неустоимо желание направо да нахълтате вътре в хладилника.
Вегетарианска кето диета – възможно ли е?
Съществуват много верни твърдения, както и просто митове как и какво да се яде вечер. Ето някои от тях.
1. Заради яденето вечер надебелявате
Мит.
Според диетоложката д-р Каролина Шавиер леката вечеря спомага за интензифициране на метаболитните реакции и улеснява натуралната загуба на излишни килограми – защото, докато спим и си почиваме, организмът изразходва енергия, т. е. калории, за да смила храната.
2. Може да заменим традиционната вечеря с по-солиден обяд
Вярно.
В този случай след плътния обяд перфектният вариант е за вечеря да изберете здравословен вариант, който ще ви осигури чувство на ситост – така няма да изпитате глад и желание да си „похапнете“ през нощта. Без значение за обяд или вечеря, зеленчуците винаги са добър избор, също прясно или кисело мляко и нискокалорични ядки.
3. Може да ядем въглехидрати (сладки десерти) само до 18 часа
Мит.
Въглехидратите може се включват в храната при всяко хранене през деня - но на вечеря е добре да не се прекалява с тяхното количество. Разумно е да изчислите съдържанието им във вечерните ястия така, че да знаете колко калории консумирате.
Здравословна диета с кисело мляко
4. Диабетиците не трябва да се отказват от вечерята
Вярно.
Д-р Каролина Шавиер предупреждава, че страдащите от диабет не бива да пренебрегват последното хранене, за да не изпаднат в състояние на нощна хипогликемия (спадане на кръвната захар). Диабетиците трябва да внимават с въглехидратите, понеже те може да покачат гликемичните индекси в организма, причинявайки хипергликемия (повишени нива на глюкоза).
5. Супите са винаги оптималният вариант
Мит.
Супата е добра форма на храна, особено когато е съставена от зеленчуци - но може да не е достатъчна, за да задоволи глада на определени хора. Затова има други различни комбинации от ястия, с които лесно ще съставите менюто си за вечеря. Вярно е, че диетата със супи може при отделни случаи да е полезна, но в зависимост от начина на живот на конкретния човек дори да се окаже вредна.
6. Спането с препълнен стомах влошава съня
Вярно.
Преяждането не се препоръчва за никое хранене по което и да е време на деня. Винаги предпочитайте по-постните продукти и по-леките храни, които засищат, но не влияят отрицателно върху качеството на съня. Висококалоричните ястия се усвояват по-дълго, което пречи да спите ободряващо и спокойно.
Същността на здравословното хранене
7. Ако за вечеря пиете само топло мляко, ще отслабнете
Мит.
Млякото е прекрасен вариант в съставянето на вечерното меню, защото осигурява добър нощен сън и релаксация; обаче топлото мляко би трябвало да се придружава с малко твърда храна - така чувството за ситост ще ви улесни да се опазите от желанието за евентуално нощно похапване.
Внимание! Тази статия е само за информация. Винаги търсете специалист-диетолог!