На пръв поглед силиконовата гривна може да бъде объркана с такава, която проследява пулса ви, когато правите упражнения.
Но технологията, наречена Moodbeam, не следи физическото ви здраве. Вместо това тя позволява на работодателя ви да проследи емоционалното ви състояние, съобщава Би Би Си, цитирани от БГНЕС.
Приспособлението, което се свързва с приложение за мобилен телефон и уеб интерфейс, има два бутона, един жълт и един син. Идеята е да натиснете жълтия, ако се чувствате щастлив, и синия, ако сте тъжни.
Насочена към компании, които желаят да наблюдават състоянието на персонала, който работи от вкъщи, идеята е служителите да бъдат насърчавани да носят гривната (те могат да кажат „не“) и да натискат съответния бутон, както сметнат за добре през цялата работна седмица.
След това мениджърите могат да разгледат онлайн таблото за управление, за да видят как се чувстват и справят работниците. Тъй като босовете вече не могат да проверяват физически екипа си, Moodbeam се надява да попълни разликата.
„Бизнесът се опитва да се справи с това да поддържа връзка с персонала, работещ от вкъщи. Тук те могат да попитат 500 члена:„ Добре ли си? без да вдигате телефона ", казва съоснователката на Moodbeam Кристина Колмър Макхю.
Счита се, че депресията и тревожността са стрували на глобалната икономика 1 трилион долара на година при загуба на производителност преди пандемията, твърдят от Световната здравна организация , а психичното здраве на работното място отдавна е проблем. Въпреки това, блокирането заради коронавируса и работата в дома изглежда са влошили проблема.
Миналата година британската благотворителна организация за психично здраве Mind заяви, че 60% от възрастните смятат, че психичното им здраве се е влошило по време на първото блокиране. А проучване на софтуерната компания за човешки ресурси Employment Hero сочи, че една четвърт от хората, заети в малки и средни британски фирми, са искали повече подкрепа за психичното здраве по време на пандемията.
От благотворителността организация за психично здраве Mind казват, че тъй като хората продължават да работят от вкъщи, „наистина е важно работодателите да се ангажират приоритетно с психичното здраве на персонала“.