Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Доказано: Синеоките хора понасят по-леко болката

06 септември 2021, 17:00 часа

Сините очи са не само най-харесвани, но и най-интересни за учените. Произходът на светлите нюанси на ириса остава загадка и за тях. Оказва се, че цветът на очите влияе върху способностите на човек. Например, синеоките хора по-лесно понасят болката и се справят по-добре в училище, според изследователи.

Всъщност съвременните учени откриват все повече разлики между притежателите на светли и тъмни очи. Например през 2014 г. изследователи от Университета в Питсбърг установиха, че жените с бяла кожа и сини или зелени очи понасят болката много по-лесно, отколкото дамите с кафяви очи. Американски експерти, ръководени от професор по анестезиология Ина Белфер, стигнаха до този извод, наблюдавайки 58 бременни жени. 

Оказа се, че при майки със светли нюанси на ириса прагът на болката е много по -висок. В допълнение, родилките със сини очи показват по-малка раздразнителност и е по-малко вероятно да страдат от депресия.

Ето с какво още се отличават хората със сини очи от останалите.

По-вероятно е да развият увлечение към алкохола

Въпреки факта, че синеоките хора са по-малко податливи на стрес, учени от Университета в Атланта в Джорджия са установили, че те са най-склонни да развият увлечение към алкохола. Американски учени, които са изследвали 12 хиляди мъже и жени, са установили, че синеоките хора пият много повече от тъмнооките. Факт е, че собствениците на светли очи се нуждаят от повече алкохол, за да настъпи интоксикация в организма. 

Справят се по-добре в училище и на работното място

Но притежателите на сини очи се справят по-добре в училище и постигат по-добри резултати в професионалната сфера. Така поне твърдят учени от университета в Луисвил, които са извършили мащабен анализ на база съответната статистика. 

Оказа се, че синеоките хора са по-успешни в усвояването на училищната програма, а също така показват добри резултати в спортове като хокей и голф. 

Виждат по-добре в тъмното

Експерти от университета в Питсбърг са открили, че остротата на нощното виждане е пряко свързана с цвета на пигментсъдържащите и отразяващи светлината клетки, наречени хроматофори. Колкото по-тъмен е цветът на очите, толкова по-плътен е хроматофорният слой и толкова по-интензивна е пигментацията. Ясно е, че при притежателите на светли очи слоят на тези клетки е доста тънък и по-слабо оцветен.

Пигментният слой на окото е вид щит и този щит при хората със сини очи не е толкова „надежден“, както при хората с кафяви очи, тъй като абсорбира много повече светлина. Това означава, че хората със светли очи всъщност виждат по-добре в тъмното, отколкото тъмнооките. Освен това, според учените, синеоките индивиди са по-малко склонни да страдат от катаракта.

По-малко податливи са на витилиго

Синеоките хора също са по-малко склонни да развият витилиго (нарушения на пигментацията). До такива заключения са стигнали членове на международна група учени, ръководена от Ричард Сприц. Изследователите са изследвали генома на около 3 хиляди кавказци. Сред тях са били 145 доброволци, страдащи от витилиго.

Учените откриват 13 гена, показващи предразположение към витилиго. Прави впечатление, че сред доброволците, страдащи от витилиго 43% са с кафяви очи, 30% са със зелени очи и само 27% са със сини очи. Въз основа на резултатите от проучването експертите стигат до извода, че синеоките хора са по-малко податливи на витилиго.

Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес