Отслабването със смути е лесно и ефективно. За три дни загубата на тегло може да бъде до 2 кг. Има само един минус: едва ли е възможно да се храните по този начин през цялото време, ако не сте веган и освен това не сте суровоядец. Така че е по-добре да направите билковите коктейли ефективно средство за детоксикация и основа на диета а ла „правилно хранене“. Ето какво трябва да направите, за да отслабнете със смутита, без да ги мразите.
Вземете го на сериозно
Най-голямата грешка е да мислите за смутита като за лека закуска или нещо маловажно. Смутитата са пълноценно, силно и питателно ястие. Ето защо е измислен от сърфисти - за бързо насищане и дълготраен енергиен ефект. Но смутитата се усвояват от тялото съвсем различно от твърдата храна, която първо влиза в стомаха и само с помощта на ензими ─ в червата. Смутито започва да действа веднага и (това е още един бонус) започва правилното храносмилане.
Не пийте на празен стомах
Затова по-добре не започвайте деня със смути. На празен стомах изпийте чаша вода с лимон или ябълков оцет ─ това ще ви помогне да ускорите метаболизма си и след половин час изпийте смути. Ден и вечер се прилага същият принцип: пийте смути 20-30 (но за предпочитане 40) минути преди хранене.
Не пийте през нощта
Тъй като смутито се прави от сурови зеленчуци, горски плодове и плодове, по-добре е да планирате приема му през първата половина на деня. Максималната активност на стомашно-чревния тракт е свързана със слънчевата активност и в късния следобед трябва постепенно да намалите консумацията на сурови храни. Но това не означава, че пиенето на смутита вечер е строго забранено.
Разберете защо пиете
Едно смути, ако е приготвено правилно, може да изпълнява много функции: повишава енергията, поддържа мускулния тонус, бори се със стреса, стимулира производството на ендорфини, прочиства черния дроб, предпазва от вируси. Стимулирайте растежа на косата, повишете нивата на желязо в кръвта, подобрете състоянието на кожата, подсилете имунитета, отслабнете - почти всяка нужда на тялото може да се отговори с някаква рецепта за смути.
Как да пием смути без вреда за здравето?
Правете разлика между видовете
Има различни видове смутита. Има сутрешни - „събуждащи“. Обикновено се правят на основата на сок с добавяне на въглехидрати (най-популярната съставка е бананът). Това смути е задължително, ако сутринта ви започва с тренировка. Чувствайте се свободни да добавите към него млечен протеин, кисело мляко, извара, задушени овесени ядки, киноа и ленено семе.
Дневните смутита са питателни. За много от нас обядът е най-сериозното хранене за деня, така че е по-добре да добавите протеини към тези смутита (соев протеин, семена от чиа, спирулина, спанак, зеле). Вечерните смутита действат успокояващо. Тяхната задача е да подготвят тялото за почивка, затова най-често се правят на базата на бадемово или кокосово мляко или билков чай.
Добавете интересни съставки
Така смутитата ще бъдат нетривиални, което ще допринесе за естественото удължаване на детокс режима. Какво да използвате? Например синята спирулина е водорасло, което живее във високопланински езера. Това е отличен източник на протеин (синьото има няколко пъти повече полезни качества от обикновената спирулина) и - като бонус - красив син цвят. Друг интересен компонент е цветният прашец.
Продава се в аптеките - на гранули или на прах. Има леко горчив вкус, така че трябва да го използвате бързо и за предпочитане „отгоре“ ─ поръсете го. Прашецът е истинска суперхрана, което означава, че е супер източник на енергия. Акай е зрънце, което расте в горите на Амазонка. Неговият номер е, че носи ценни антиоксидантни свойства само когато е замразен и не е нужно да се притеснявате за ефективността (и свежестта) на оригиналния продукт. Готовото смути можете да подсладите с мед или кленов сироп, а за пикантност да добавите джинджифил.
Пригответе от пресни съставки
Ако изключите плодовете акай, тогава е по-добре да изберете пресни продукти за смутита. Когато има проблем с пресни плодове, по-добре е да изберете известни производители на замразени продукти, за които със сигурност се знае, че използват усъвършенствани „шокови“ методи за запазване на всички хранителни вещества и витамини в продукта.
Вземете със себе си
Прясно приготвените смутита се запазват добре 12 часа, така че можете да ги включите в диетата си извън дома. Единственото условие е температурата да не е по-висока от 7 градуса, но тук просто възниква въпросът за термочантата.
Най-добрите плодови смутита, за топене на мазнини
Когато е студено, пийте горещо смути
Ако искате да се стоплите, пийте топли коктейли. Но за да не навреди температурата на полезните вещества, тя не трябва да надвишава 50 градуса. Най-лесният начин да "затоплите" смути е да добавите вряща вода към него. Затоплящите добавки също ще помогнат: лъжица мед, пчелно млечице, щипка куркума, шафран или джинджифил, тинктура от ехинацея.
Времето навън, разбира се, е важно. Но когато избирате основа за смути, е по-добре да се ръководите от вкусовите предпочитания. Най-често коктейлите се приготвят на базата на мляко или сок, но ако дори през зимата искате да отидете на тропически острови, можете да си направите смути на базата на кокосова вода и сок от ананас, а не на отвара от шипка.
Включете в диетата
Програмата за детоксикация, базирана на смути, все още е популярна в Холивуд - изглежда, че са измислени толкова много нови неща. Ярък представител на тази история е Дженифър Анистън, която пие само смутита цял ден всяка неделя. Любимата й рецепта е смути с банан, череши, протеин на прах, бадеми и какао с основа от бадемово мляко.
Суперенергийното смути на Миранда Кер включва акай и годжи бери, спирулина, какао на прах, маково семе и семена от чиа (сместа се пасира в блендер с равни части кокосово мляко и кокосова вода). А енергичният и слънчев австралиец Лиам Хемсуърт най-често избира „магически силно” (по собствените му думи) смути от същата спирулина, банани, фурми, какао на прах и семена от чиа, покълнали зърна кафяв ориз, канела и маково семе с добавянето на кокосова вода и мента.