Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Чувството за превъзходство е черта на несигурните хора

02 юни 2021, 07:55 часа

Те не са толкова силни, колкото изглеждат, защото всъщност изпитват спешна нужда да навредят на другите, да внушат страх и да предизвикат уважение към себе си. Дълбоко в себе си те изобщо не са смели.

Сигурно всички познаваме арогантни хора, които постоянно се хвалят с успехите си. С високо вдигнати глави те се държат така, сякаш знаят абсолютно всичко и никой никога не може да се издигне до тяхното ниво. Всички тези действия са продиктувани единствено от чувството за собствено превъзходство. Те смятат, че са по-добри от всички останали, които от своя страна са или техни фенове, или жертви.

Такива хора са чужди на концепцията за скромност. Действията им се управляват от гордост и арогантност, с помощта на които се опитват да изглеждат по-висши от останалите хора. Но има ли нещо повече от това поведение? Може би крие някакъв дълбок вътрешен проблем?

Превъзходство и самоизмама

Зад цялото им неуважение към приятелите се крие много по-дълбок проблем, който те старателно се опитват да скрият. Това ги принуждава да си сложат маска на самодостатъчност, която обаче не облекчава ни най-малко положението им.

Най-големият проблем при прекалено самоуверените хора е тяхната патологична неувереност в себе си. Разбира се, самооценката играе основна роля тук. В тази ситуация можете да почувствате собственото си превъзходство или непълноценност. Чувството за превъзходство прикрива вътрешната несигурност, като се държи надменно с другите и ги унижава.

Те ви гледат отвисоко

Един от факторите, които могат да накарат човек да се държи арогантно спрямо другите, е тормозът като дете. Възможно е по време на университетските си години той да промени драстично поведението си, като по този начин се опита да се предпази от бъдещи атаки и тормоз.

Затова той вярва, че при първата среща трябва да демонстрира самочувствие на хората, така че те дори да не помислят да му се подиграват. Хора като тези никога не признават грешките си, обвинявайки някой друг за тях.

За да се засили чувството им за превъзходство над другите, тези хора трябва да бъдат следвани и да им се обръща внимание. В противен случай те ще се възприемат като губещи. Ето защо те имат такава склонност към мелодраматизъм и защо се шегуват с лидерите си, като по този начин показват на хората, които наистина отговарят тук.

Скриването зад маска винаги е лоша идея. Най-доброто решение е да повишите съзнателно самочувствието си до ниво, което ще ви позволи да се чувствате уверени в себе си.

Затова всеки път, когато се озовете близо до тези, които страдат от мегаломания, бъдете бдителни. Те не са виновни, че се държат по този начин. Всичко е свързано с ужасното им минало. Ако можете да им помогнете, направете го. Ако не, отстъпете назад, оставяйки ги да тръгнат по своя път, докато не могат сами да решат проблема си.

Десислава Михалева
Десислава Михалева Отговорен редактор
Новините днес