Все по-често се алармира за завишени нива на добавки в храните, с които се удължава срокът на годност, неестествени ароматизанти, допълнителни неясни наименования, които вероятно само лаборанти и самите производители знаят какво е. Не е естествено продукт, който се рекламира, че е 99 % от месо например, да обърнеш етикета за състав и да установиш, че ти е трудно да произнесеш имената на останалите съставки, а какво остава и да знаеш какво означават те. Ето най-често срещаните добавки в храните, които могат да са опасни:
1. Хидрогенирани мазнини
Използват се основно, заради ниската си цена и високия срок на годност. Един от най-популярните по този състав мазнини е маргаринът, който наред с палмовото масло, може да намерите в почти всички пакетирани изделия като чипс, вафли, кексчета, крекери, дори тататор за пиене. Изключително вредни за организма са този тип мазнини, защото могат да увеличат неимоверно холестерол, кръвно налягане и др. Често има взаимовръзка между повишен прием на такива мазнини и сърдечни заболявания като инфаркт. Затлъстяването и риск от диабет са също много често следствие от консумиране на храни с такъв състав.
2. Изкуствени подсладители
В началото на 90-те години започна усилено движение против добавянето на захар в много продукти, защото е висококалорична. Това доведе до добавяне на изкуствени подсладители, които въпреки че имат ниска калорична стойност, са честа причина за повишен инсулин, метаболитни нарушения, както и диабет тип 2. Има проучвания за директна връзка с ракови заболявания и храни, овкусени с аспартам. Друг често срещан изкуствен подсладител е Сукралоза (Е955), който може да бъде основен виновник за дисфункция на чревната миклофлора.
3. Изкуствени оцветители
Не, няма нищо нормално в крещящо розов цвят плодово мляко. Или в ярко зелен сок за пиене. Добавяването на оцветители с цел да се примами зрително окото, всъщност е изключително вредно за организма ни и трябва да стоим далеч от подобни продукти. Често срещано явлиение, според педиатри, е изключителна превъзбуда у децата, употребили продукти с изкуствени оцветители. Много хора "обвиняват" захарта за това следствие, но всъщност комбинацията е абсолютно нездравословна, особено за толкова малък организъм.
Опитвайте да консумирате максимално естествени продукти. Не е нужно да са скъпи, от био магазини или продукти, които виреят основно на друг континент. Пресни плодове и зеленчуци, месо, риба и млечни продукти от реномирани месарници и производители са основната цел за едно добре балансирано и наистина здравословно хранене.