Хиперацидността е повишеното присъствие на солна киселина в стомаха с твърде малко производство на антиациди. Това обикновено не е проблем при здрави хора. Въпреки това, при хора с увредена стомашна лигавица (например в хода на язвена болест), може да причини дискомфорт като коремна болка, гадене, киселини, повръщане и оригване.
Повечето от нас са запознати с болката в стомаха. Често може да бъде придружено от симптоми на тежест, повишена киселинност, киселини, оригване, крампи и коремни спазми. Много хора се чудят какви чаиове от билки да пият за болки в стомаха? Или може би някакъв препарат против рефлукс под формата на мляко или таблетки за смучене ще е по-добър? Голяма част от стомашния дискомфорт изчезва от само себе си. Домашната аптечка трябва да съдържа няколко основни билки, които могат да се използват при стомашни симптоми, придружени от стомашна и/или коремна болка.
КАКВИ СА БИЛКИТЕ ЗА БОЛКИ В СТОМАХА И КАКВО СЪДЪРЖАТ?
Голяма част от храносмилателните заболявания, които водят до стомашни или стомашни болки, преминават от само себе си. Може да има много причини, вариращи от нездравословна диета, богата на силно преработени храни и потенциални инфекции като стомашен грип. Болките в стомаха и корема могат да бъдат леко облекчени чрез използване на аптечни билки, които са богати на различни съставки като етерични масла, слузни вещества, флавоноиди и техните производни. Кой билков чай ??е подходящ за стомаха?
Билките, които най-често се използват за облекчаване на стомашни заболявания, са изброени и накратко характеризирани по-долу :
мента - използват се листа, в които има ментово масло, съдържащо ментол;
лайка – билковата суровина са нейните цветове – богати на етерично масло, което включва хамазулен, а-бизаболол;
Жълт кантарион – традиционно използван при лошо храносмилане, той има жлъчегонни свойства. Съдържа съединение, наречено хиперицин, което има антидепресивен ефект;
ленени семена, псилиум и патладжан, бяла ружа - това са слузни продукти, които покриват раздразнената лигавица на стомаха и червата;
кимион, анасон - плодовете съдържат етерично масло, което подпомага усещането за газове и има газогонни свойства.
Също така запарките от листа от маточина и копър също имат успокояващ, релаксиращ и храносмилателен ефект.
В аптеката се предлагат и аптечни смеси за храносмилане и леки болки. Някои от тези билки също подпомагат функционирането на черния дроб и панкреаса, а също така могат да помогнат при липса на апетит. Струва си да се помни, че черният дроб играе важна роля в тялото и понякога се нуждае от подкрепа, например под формата на билки като артишок или бял трън.