Морковите принадлежат към групата кореноплодни зеленчуци, които са заредени с няколко полезни хранителни вещества. Те се откриват в различни цветове, като жълто, оранжево, черно, бяло и лилаво. Те са хрупкави и вкусни са само с 25 калории в един среден морков.
Освен това, морковите съдържат и няколко други важни вещества, като витамини и минерали от В комплекс, желязо, цинк и манган. Морковите имат различни антиоксиданти, които предпазват организма от вредните свободни радикали. Антиоксидантите могат да помогнат за намаляване на риска от високо кръвно, сърдечни проблеми и различни видове рак. Морковите са с високо съдържание на фибри, така че помагат за регулиране на изхождането и предотвратяват запека. Те също така помагат да се контролира теглото, тъй като са нискокалорична храна, заредена с фибри. Морковите са отличен източник на витамин А, който е от съществено значение за здравето на очите и доброто зрение.
Добре ли е да ядете моркови всеки ден?
Умереното консумиране на моркови е полезно за вашето здраве. Консумацията на моркови в излишък обаче може да доведе до състояние, наречено каротенемия. Това е жълтеникаво оцветяване на кожата заради отлагането на вещество, наречено бета-каротин, което присъства в морковите. Тази промяна в цвета на кожата е по-очевидна при хора с по-светли тонове на кожата. Жълтеникавото оцветяване класически започва в области с по-дебела кожа, като дланите, ходилата, лактите, коленете и гънките около носа. Когато засегнатото лице продължи да яде повече храни, богати на бета-каротин, като моркови, манго, кайсии, ябълки и тиква, все повече участъци от кожата започват да пожълтяват. Малките деца и бебетата са по-уязвими, тъй като обикновено се хранят с пюре от такива храни. Някои модни диети също могат да изложат човек на риск от каротенемия.
Въпреки че промяната в цвета на кожата може да бъде тревожна, това е безобидно състояние. Лечението просто включва отказ от храни, съдържащи бета-каротин, като моркови, тиква, зеле, кайсии, пъпеш, сладки картофи и портокали. Ако кожата продължава да остава жълтеникава, трябва да се посъветвате с Вашия лекар, тъй като жълтеникав цвят на кожата може да се наблюдава и при здравословни състояния, като например чернодробни заболявания , бъбречни нарушения и заболявания на щитовидната жлеза . За разлика от жълтеницата , при каротенемия бялото на очите (склерата) не става жълтеникаво.
Яденето на колко моркови на ден е прекалено?
Средно един морков съдържа около 4 mg бета-каротин. Яденето на около 10 моркови ежедневно няколко седмици наред може да доведе до каротенемия. Това се дължи на отлагането на бета-каротин в кожата. Затова трябва да консумирате различни плодове и зеленчуци, включително моркови, в умерени количества, за да постигнете полезните им ефекти, без да причинявате нежелани такива.