Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Алкални храни за повече здраве

01 февруари 2022, 11:50 часа

Знаем все повече за вредното въздействие на подкиселяването върху организма. Меню с високо алкални храни води до по-алкално pH на урината, което помага за защита на здравите клетки и балансира основните минерални нива.

Струва си да има правила

Добре, но за кои продукти може да се каже, че са алкални? Това са тези, чието pH е алкално, тоест над 7 (колкото по-далеч от тази неутрална стойност, толкова по-добре). Целият механизъм на киселинно-алкалния баланс се основава на неутрализацията на киселините, доставяни с храната или в резултат на метаболитни процеси, чрез принципите, извлечени от хранителни компоненти, като пресни зеленчуци, плодове и растителни протеини.

Сега нека да отговорим на въпроса колко от нашата диета са тези съставки? Не е ли така? Всекидневно по-често посягаме към преработени продукти и месо? Дори и да мислим другояче, изследването не оставя никакво съмнение: в днешната диета съотношението на калий към натрий е около 1:36 (по времето на нашите предци е било 10:1).

Ние също така консумираме наситени мазнини и прости захари в излишък и липсват магнезий, калий и фибри. Междувременно минералите и микроелементите (главно калций, магнезий и калий) са ключовите съставки на алкализиращите продукти, които се използват в тялото като вид буфери за поддържане на нормалните стойности на pH. И така, къде да ги търся?

Алкалната вода - безспорният победител 

Имайки предвид качеството на храната в съвременния свят и факта, че повечето от нас не могат да постигнат трайно киселинно-алкалния баланс, трябва да се намери просто решение с дълготраен ефект. Това е алкална вода. Всеки ден трябва да пием около 2,5 литра вода. Защо си струва да посегнете към алкални? Защото не само хидратира по-добре от другите (а това е необходимо за активния транспорт на бикарбонатни йони) и има антиоксидантни свойства, но също така перфектно възстановява киселинно-алкалния баланс. Ако има високо pH (в идеалния случай 8,5-9,5), редовното пиене ще помогне за неутрализиране на вредното въздействие на излишните киселини. Следователно, благотворното действие на алкалната вода може да се разкрие веднага след консумация чрез неутрализиране на киселините в храносмилателния тракт.

Зеленчуци на подиума

Водата обаче не е всичко. Алкализиращите продукти, които са необходими за поддържане на киселинно-алкалния баланс, включват също зеленчуци и плодове, които често липсват в ежедневната ни диета, което намалява производството на бикарбонати, необходими в процеса на неутрализиране на киселини. Когато ги избирате, си струва да се ръководите от... цвят. Най-алкализиращите зеленчуци са зелени на цвят (спанак, зеле, броколи, брюкселско зеле, марули или цвекло). Благоприятно влияят върху киселинно-алкалния баланс и кореноплодни зеленчуци, богати на хранителни вещества – репичка, цвекло, морков, ряпа, хрян и хрян. Що се отнася до подправките, си струва да изберете чесън и лют червен пипер – и двете съставки са алкални и ускоряват отделянето на киселини от тялото. 

Плодове - дини, пъпеши, лимони, лайм, манго, смокини (също сушени), цариградско грозде, ананаси, праскови, банани, грейпфрути, круши, ябълки, киви, мандарини, кайсии, райска ябълка, дюля, стафиди, грозде.

 

Анита Найденова
Анита Найденова Отговорен редактор
Новините днес