Страхувате ли се, че след като изперете възглавницата си в пералнята, ще извадите от барабана ужасяваща буца разместен пълнеж в калъфката на възглавницата? Опасенията ви са основателни: трябва да сте много внимателни по този въпрос.
Защо изобщо да перете възглавницата? Защото се замърсява не само калъфката ѝ: в пълнежа също се натрупват бактерии, себум и прахови акари. А ако често си лягате с мокра коса, във възглавницата може да се появи дори мухъл.
Това, че не можем да го видим, не означава, че не е вътре нея. Два пъти годишно или поне веднъж на 12 месеца задължително отделяйте време да изперете възглавницата си на ръка или в пералнята: тази хигиенна мярка ще намали вероятността от алергични реакции и други кожни проблеми.
Още: 7 трика за правилно пране на възглавници и одеяла
Вижте универсалните инструкции за пране на различни възглавници в перална машина:
1. Проверете етикета или погледнете вътрешността на възглавницата. Определете дали си струва да рискувате.
2. Поставете възглавницата в барабана, така че да бъде запълнено почти цялото й пространство. Ако възглавницата е голяма, изперете я самостоятелно, а по-компактните трябва да се подреждат по двойки. Можете да поставите възглавниците в специална торбичка за пране, за да ги предпазите от повреда.
3. Залейте с гел за пране: сухите прахове не се изпират добре и е препоръчително да ги използвате само ако перете само калъфки за възглавници.
Още: Как правилно да перете възглавници – в пералня или на ръка
4. Изберете деликатен режим: температурата на водата не трябва да надвишава 40 градуса, за предпочитане е да е 30 градуса. Завъртете на минимална скорост.
5. Изчакване.
6. Включете допълнителното изплакване.
7. Сушене. Ако разполагате с машина със сушилня, хвърлете в нея няколко топки за тенис: те ще помогнат за разбиването на бучките пълнеж. Ако не разполагате със сушилня, поставете възглавницата на добре проветриво, сухо място, но не върху радиатора.
Още: През лятото този предмет у дома е развъдник на микроби
8. Периодично разклащайте възглавницата, за да разпределите равномерно пълнежа.
Желателно е да се откажете от използването на белина, особено ако е агресивна, в противен случай рискът от разваляне на възглавницата ще се увеличи.
Важно е да запомните: Не всяка възглавница може да се постави в барабана без негативни последици. За да не поемате рискове, преди пране определете какъв вид пълнеж има вътре. Етикетът ще ви каже за това, а ако няма етикет, опитайте се внимателно да разрежете шева и да погледнете вътре, а след това да го зашиете отново.
1. Възглавници с естествен растителен пълнеж (елда, коприва и др.) не трябва да се перат в пералнята: препоръчително е само ръчно пране.
2. Пълнежи от пух, вълна, конски косми: такива възглавници могат да се перат в перална машина, но е важно да се спазват редица правила.
Дайте скъпите пухени възглавници на химическо чистене, бюджетните могат да се перат по схемата, описана по-горе. Ако не ви мързи, извадете пуха, сложете го в няколко торбички и изперете всичко поотделно: резултатът ще ви зарадва, защото продуктът ще бъде максимално чист и ще изсъхне бързо.
Направете същото и с възглавниците от пера. Не перете при температури над 30 градуса и купете гел за пране с ланолин в него. Уверете се, че всички шевове са здрави и перата няма да попаднат в пералната машина.
3. Синтетичните материали като синтепон, холофибър, полистиренови топчета се перат най-лесно и има по-малко проблеми с такива възглавници.
Ако ситуацията е занемарена и смятате, че стандартното пране няма да се справи със задачата, настройте температурата на 60°C и завъртете до 800 оборота: синтетиката ще издържи.
Ортопедичните продукти никога не трябва да се перат в пералня: те се нуждаят от химическо чистене.
Имате ли възглавница с антистрес гранули вътре? Преди да я изперете, внимателно огледайте всички шевове и по-добре си купете торбичка за пране: ако калъфката се скъса в процеса на пране, това ще бъде истинско бедствие.