Акнето обикновено се счита за проблем, който засяга предимно тинейджърите. Това обаче е погрешно възприятие на това доста смущаващо заболяване, което може да причини много комплекси. Как възниква акнето?
Кожата с акне се образува поради неправилно функциониране на мастните жлези, които са отговорни за появата на пъпки или черни точки по кожата. Тежкото акне понякога може да бъде излекувано само със системна терапия и задълбочена грижа за кожата.
Проблемите се проявяват не само при подрастващите, но все по-често при хората над 25 години.
Как да се отървете от акне?
Не е възможно незабавно да се отървете от проблема. Грижата за кожата с акне изисква редовност и познаване на основните правила, благодарение на които можете да намалите симптомите до минимум и да предотвратите образуването на белези или обезцветяване на кожата, които са следствие от лошото лечение на акне .
В зависимост от стадия и тежестта на заболяването можем да разграничим леко и тежко акне. Лекото акне обикновено се състои в фокусиране върху потискането на по-нататъшното му развитие и правилната грижа за кожата. От друга страна, хроничното акне трябва да се лекува от дерматолог, който ще определи подходящото лечение в зависимост от тежестта на заболяването. Най-често дерматолозите предписват мехлеми, гелове, препарати, приготвени в аптека по поръчка, тоници за почистване на кожата. В по-тежки случаи е необходима антибиотична терапия, която е доста натоварваща за стомаха и черния дроб на пациента.
Помнете и за лечебната сила на билките. Можете да ги пиете или да избършете кожата си с тях. Опитайте например чай, съдържащ бял равнец, коприва, ряпа, овес, ряпа, корен от репей, глухарче. Копривата също която има положителен ефект върху кожата, предразположена към акне.
Ефективни съвети:
На първо място, не забравяйте редовно да почиствате лицето или друга засегната област. Всеки ден прах, мръсотия и остатъци от грим се утаяват върху кожата. Струва си да измиете лицето си с тоници или гелове, почистващи кожата поне два пъти на ден. Важно правило - избягвайте обикновения сапун, защото той увеличава производството на себум. След почистване на кожата, тя трябва да бъде овлажнена. Кремът и серумът против акне имат естествен състав, включващ екстракти от мащерка и дъбова кора с тонизиращи и антибактериални свойства.
Също толкова важно е да се извършват леки пилинг процедури. При проблема с мазната кожа се нарушава процесът на автоматично и естествено ексфолиране на мъртви клетки, което води до запушване на порите. Трябва абсолютно да се помни, че всяка ексфолираща козметика може да изсуши кожата или да разпространи акнето върху по-голяма площ от лицето. Ако има някакво съмнение относно използването на препарати или грижа за кожата, най-сигурното нещо което трябва да направите, е да потърсите съвет от дерматолог.