Интернетът е публичен. Не го забравяйте! Така че дори когато си мислите, че публикувате нещо лично, след като бъде пуснато в интернет ефира, то е извън вашия контрол и потенциално може да бъде използвано срещу вас в бъдеще. Това е особено важно при търсене на работа. Въпреки че бъдещ работодател (ако приемем, че не е държавата) може да няма достъп до личните ви публикации, обичайно е да започнете да включвате бъдещи колеги като приятели. Те ще имат достъп до вашите неща, затова внимавайте. Ето списък с неща, които никога не трябва да публикувате в социалните медии:
1. Ругатни
Езикът, който използвате в социалните медии, обикновено е същият тип език, който ще използвате, когато небрежно общувате с колеги. Дребна четирибуквена дума от време на време не е престъпление, но искате ли това да бъде част от това, което сте, дори сред приятели? Най-добре, премахнете ругатните от своя онлайн и офлайн речник.
2. Обидно съдържание
Социалните медии могат да бъдат чудесно място за споделяне на мнения, но ако емисията ви е пълна с аргументи и изказвания, може да се окажете прекалено негативен човек, а не като служители, каквито компаниите искат в офиса си.
3. Съдържание за „възрастни“
Моментна снимка на плажа вероятно е добре, но е тревожно колко хора не мислят за публикуването на свои снимки по бельо. Интернет е обществено място, дори когато мислите, че споделяте нещо лично. Така че, преди да публикувате селфи, помислете дали е добре да ви виждат така в офиса.
Социалните мрежи ни правят злобни и завистливи
4. Незаконно съдържание
Това не само може да ви дисквалифицира за работа, но може и да ви нареди сред най-глупавите престъпници. Още по-лошо, може да бъдете арестуван, ако властите видят достоверни доказателства за определени видове незаконна дейност. Опитайте да обясните ТОВА на потенциален работодател по време на интервю за работа.
5. Обидно съдържание
Расизмът, сексизмът и други форми на дискриминация не трябва да имат място в живота ви. Дори да се шегувате, помислете добре, преди да споделите нещо, което може да се възприеме като фанатизъм. И тогава не го споделяйте.
6. Лоша граматика
Забравете за главните букви и запетайките. Ако не знаете разликата между „ваш“ и „вие сте“, време е да се научите. Комуникацията и по-специално писмената комуникация е важна част от професионалния живот. Ако не можете да комуникирате ефективно, работодателите няма да искат да комуникирате вместо тях.
Как социалните мрежи застрашават здравето ни?
7. Лош правопис
Подобно на #8, лошият правопис ви кара да изглеждате неинтелигентни. Проверката на правописа помага, но колко правописни грешки пропускате, когато публикувате в социалните медии?
8. Заплахи
Не, не е добре да заплашвате другите, независимо от тяхната позиция. Пожелаване на някого лошо, независимо дали е приятел, член на семейството, колега, политик, знаменитост, каквото и да е. Ако не харесвате някой друг, социалните медии не са мястото да хвърляте заплахи от какъвто и да е вид.
Някоя от тези категории напомня ли ви за публикации, които сте правили в миналото? Потърсете ги и ги изтрийте. Ако не сте напълно сигурни, отделете време, за да прегледате профилите си и хронологията на публикациите.
Не забравяйте, че социалните медии са публични, дори ако ограничите настройките за поверителност. Ако някога се съмнявате в това, помислете си за всички частни публикации в социалните медии, които са били публични, когато някой извърши престъпление. Правителството (и други агенции) може да имат достъп до това преди наемане на работа, така че внимавайте. И дори след като започнете, вероятно ще се сприятелите с колегите си, които ще имат достъп до предишните ви публикации, включително онова диво парти, на което сте били тагнати.