В навечерието на един от най-светлите празници за християнския свят – Бъдни вечер – домакините полагат усилия, за да се подготвят подобаващо, както народните традиции и религията повеляват. Важна част от подготовката е менюто за обредната празнична трапеза, а въпросът колко ястия трябва да има на Бъдни вечер излиза на преден план.
Защо трапезата на Бъдни вечер е с постни ястия?
Менюто за светлата нощ се състои само от постни ястия, макар да е масата отрупана и богата. Откъде идва тази традиция обаче и защо постни ястия трябва да има на Бъдни вечер? Според християнската религия изборът на ястия за Бъдни вечер не е от съществено значение, макар народът традиционно да приготвя сарми, пълнени чушки, ошав, боб, пита, орехи. Важно е ястията да са само и единствено постни, тъй като последният ден от Рождественския пост, на който християните се подготвят не само чрез поста, но и чрез молитви да приемат Светото Причастие и така пречистени да посрещнат рождението на Христос. Дори в семействата, в които не се спазват постите, трапезата за Бъдни вечер е задължително постна.
Още: Сено под покривката: Не всеки знае това гадаене на Бъдни вечер
Значение на ястията за трапезата на Бъдни вечер
Макар да няма според църквата строго определени постни ястия за празничната трапеза, според народните обичаи се поднасят:
- орехи – за да са здрави като черупката на орех членовете на семейството, като по орехите се гадае и каква ще е годината – здрава и успешна, ако счупеният орех е хубав;
- чесън – за да гони злите сили, караконджулите и да пази от уроки и лоши очи;
- мед – за да е сладка, блага и хубава годината;
- содена питка – ритуална питка , наречена боговица, още богова пита, божичник, вечерник или светец, която се замесва с паричка за късмет, а за плодородие и богатство се поднася върху сварено жито;
- традиционни обредни хлябове;
- тиквеник;
- сармички, които домакинята вие от рано сутринта и др.
Още: Тази орехова разядка за Бъдни вечер отваря страшен апетит
Колко ястия трябва да има на Бъдни вечер на трапезата?
Ако видът на ястията не е толкова важен освен да са постни, то броят им е традиционен и домакинята стриктно ги изброява, подреждайки ги на трапезата, около която ще се събере семейството на вечеря, без да става от масата, докато приключи, както и без да я раздига, за да си вземат и мъртвите близки от нея през нощта. Цяла нощ в печката или камината гори и бъдник – дебело дърво, свързано с традициите за празника.
Броят на постните ястия, които трябва да има на Бъдни вечер на трапезата е, 7, 9 или 11 ястия, като числата не са случайни – това са три от свещените числа на древноюдейската Кабала. Колко точно зависи от възможностите на семейството и от това дали домакинята може да ги приготви, но се счита, че колкото повече са постните ястия, толкова по-щедра ще е новата година към дома, в който са приготвени. Със сигурност сте чували, че броят трябва да е нечетен, но може да срещнете и интересна цифра за броя на ястията при това поднесена от етнограф – 12 – колкото са месеците в годината, макар да е 12 четна цифра.
Още: Как да имаме най-вкусната картофена салата за Бъдни вечер
Цифрата 9 се свързва с броя на месеците, през които носи жената, тъй като е Бъдни вечер е нощта преди Рождество Христово, а 7 са дните на седмицата. Това прави твърдението, че на трапезата могат да се сложат 12 ястия не толкова учудващо за тези, които считат, че броят на постните ястия трябва да е задължително нечетен. Дали ще спазите традицията да са 11, както сте чували – нечетен брой, или ще възприемете цифрата 12, зависи от вас, пригответе ги обаче с вяра, надежда, обич към близките, защото това е смисълът на празника.