Човешкият мозък е проектиран да анализира постоянно околната среда. Това ви позволява да забележите опасността навреме и да оцелеете. Модерният човек не чака тигър в храстите, но мозъкът продължава неуморната си работа.
И дори интериорът на собствения ви дом става обект на постоянен анализ. Следователно, неговият дизайн играе важна роля не само по отношение на красотата и стила, но и по отношение на влиянието върху психологическото състояние на човек. И някои неща в къщата могат да предизвикат безпокойство или апатия.
1. Безпорядък
Безпорядъкът в дома или на работното място създава объркване в ума, което води до апатия, загуба на енергия, лошо настроение.
2. Огледала
Когато в дома има много огледала, човек постоянно вижда отражението си, забелязва недостатъците на собствения си външен вид, за които дори не е мислил преди.
Тук телевизията и рекламата играят голяма роля, налагайки стандарти за красота на хората, които не могат да бъдат постигнати в реалния живот. И огледалата постоянно напомнят за това. В резултат на това има недоволство от себе си, раздразнение, апатия.
3. Ярки цветове
В природата опасните животни имат ярък цвят, като по този начин сигнализират на всички останали, че не трябва да се доближават.
Ако в стаята има твърде много ярки цветове, мозъкът ги възприема като заплаха, така че човекът постоянно е в състояние на лек стрес.
4. Остри ъгли
Острите ъгли не се сравняват с тигъра, но представляват много реална опасност. Нищо чудно, че мебелите в детската стая се препоръчват да избират със заоблени ъгли.
Ако в дома има много остри ъгли, мозъкът включва системата за защита, тоест повишена бдителност.
Отговорни за това са адреналинът и кортизолът, които се произвеждат в отговор на стресова ситуация. Ето защо е по-добре да добавите повече плавни линии към интериора - овален килим, кръгла маса, диван с рационализирани форми, кръгли елементи на декора.
Късметът ще ви следва, ако спазите фън шуй правилата за избор на дамска чанта
5. Липса на естествени материали
„Стерилните“ интериори, особено индустриалните, изглеждат добре на снимките, но е невъзможно да се отпуснете в тях.
Човекът е живял през цялата си история сред дивата природа и все още се нуждае от нея.
Дървени мебели, вълнени или ленени изделия, живи растения и други естествени интериорни елементи изясняват на мозъка, че се намира в естествена среда, където можете да се отпуснете.
6. Теснота
Струпването на хора действа потискащо на повечето хора. Нищо чудно, че много хора се ужасяват от затворени пространства. Изобилието от мебели, декор и други неща, които правят малката стая още по-малка, може да не предизвика пристъпи на паника, но все пак постепенно потиска нервната система.
9 прости и изключително важни фън шуй принципа за хармонизиране на енергията в дома
7. Неща, които не харесвате
Случва се, купувайки нещо, да осъзнаете, че вместо удоволствие, то предизвиква раздразнение. По-добре е да се отървете от такова нещо, в противен случай това раздразнение постоянно ще подкопава спокойствието.
Често хората толкова свикват със светлинните дразнители в интериора, че не ги забелязват. Но те постоянно влияят на психиката, в резултат на което човек не се чувства комфортно.
Къщата не зарежда с енергия, не дава спокойствие след тежък работен ден. За да коригирате това, понякога е достатъчно да анализирате интериора и да направите малки корекции.