Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

7 неща, които няма да повярвате, че правителствата са забранили

11 януари 2016, 13:16 часа

В зависимост от културата, традициите и законите на една страна, хората имат своите права и ограничения. Понякога се впечатляваме или възмущаваме от начина на живот в определени общества.

Предлагаме ви списък от забрани, постановени със закони в съответните държави, който със сигурност ще ви изуми.

1. Дания: Повечето имена за бебета

Датските поданици имат право да кръщават децата си само с имена, включени в официален списък, а за всяко изключение се налага да се подават молби и да се чака одобрение от държавните власти. По настоящем този списък е съставен от едва 24 000 имена.

2. Саудитска Арабия: Свети Валентин

Кралството смята празника за деня на Св. Валентин за обида на мюсюлманските традиции. За да се предотвратят нарушения с любовни дарове, преди Св. Валентин цветарниците и магазините за подаръци са задължени да премахнат от складовете си всичко червено и романтично, което може да се асоциира с празника на влюбените.

3. Китай: Жасминът

След Жасминовата революция в Тунис 2010/2011 година, вдъхновени протестанти в Китай също решават да проведат въстание. То е потушено от властите и един от резултатите му е,че растението Жасмин бива забранено в цялата страна. Такава съдба сполетява и песните, в които се пее за него, както дори и кратки съобщение, съдържащи думата Жасмин.

4. Иран: „Западните“ прически

Както повечето близкоизточни страни, Иран не одобрява бясното разпространение на декадентски влияния, нахлуващи от запад. И за да предпази обществото на страната по-ефективно, правителството налага забрана върху всяка прическа, която отсъства от специален списък от правителствено одобрени стилове на подстрижка.

5. Дания: Ovaltine и Marmite

Тези нестандартни храни са забранени на територията на Дания. Който ги е опитвал знае, че или много ще се влюби в тях или ще ги намрази.

6. Китай: Конзоли за игри

Повечето игрови конзолите произвеждат в Китай и дори затворниците там биват принуждавани да играят World of Warcraft, за да могат властите да събират плячката им и да я препродават на други играчи.

7. Гърция: Определени видео игри

Китай не е единствената страна издала закон срещу видео игрите – и Гърция минава в тази графа, но по доста различна причина. През 2002 г. правителството се опитва да предприеме мерки срещу незаконни хазартни машини, но тъй като вече съществува твърде общ закон в защита на видео игрите, то той успява да покрие и предпази всяка форма на електронна игра, включително и незаконните ротативки. Оттогава нещата се променят дотолкова, че дори има хора с присъди за нарушение на съставената забрана. Престъпникът дори е лежал в затвор за игра в интернет кафе!

8. Китай: Аватар в 2D формат

Според китайските власти, идеята за общество, което с съюзява с местно полу- туземско, било то и извънземно племе, срещу империалистическа заплаха, е неприемлива. Ето защо скоро след премиерата на филма в Китай, се налага забрана той да бъде прожектиран на друго освен на 3D. Тъй като в страната по това време има твърде малко 3D кино зали, тази забрана доста ефективно лишава лентата от голяма гледаемост.

Александър Коларов
Александър Коларов Отговорен редактор
Новините днес