Възпитанието на децата е труден и дълъг процес, с който не всички родители се справят добре. Психолозите разкриват няколко ключови подхода, чрез които да накарате децата да ви слушат и доброволно да изпълняват това, което им казвате.
Накарайте ги да мислят, че имат избор
Никой не обича да му казват какво да прави. Със сигурност звучи много по-добре, когато имаш възможност за избор дали да свършиш нещо или не. Следващият път, когато детето ви закъснява за училище, вместо да му крещите да отива да се облича, може да го попитате с кой панталон смята да отиде. По този начин детето само ще избере дрехата и ще бъде готово навреме.
Подбирайте думите си
Избягвайте заплашителните и заповеднически думи. Заменете ги с по-меки думи. Например, "Ще излезеш навън, ако си напишеш домашните", може да го замените с "Ще излезеш навън, когато си готов с домашните". По този начин детето няма да ви приема като "тиранин" и да чувства заплаха, а ще се мотивира по-бързо да приключи с домашните, за да бъде възнаграден да прави каквото си поиска след това.
Обяснявайте им повече
Децата винаги искат да получават отговори на своите въпроси. Дори, когато сте на ръба да изпуснете нервите си, избягвайте да отговаряте с "Защото така" или "Няма да ти давам обяснения. Направи го!". Психолозите споделят, че, когато обяснявате защо карате детето си да свърши дадено нещо и му разкриете за ползите, които ще извлече, то шансът да ги направи е много по-голям, отколкото, ако "издадете заповед". Важно е да не разстройвате детето, защото в противен случай то ще ви е сърдито и няма да ви слуша.
Интересувайте се
Разговорите са от съществено значение. Задавайте им въпроси и се опитвайте да им влизате в положение. Така ще ги предразположите повече към вас и ще знаят, че можете да им помогнете за решаването на проблемите им.
Сменете фокуса
От опит знаете, че забраненият плод е най-сладък и желан. Особено, когато си дете. Опитвайте в някои ситуации да не забранявате и да не използвате фразата "не може". Говорете на детето си какво може да прави и го стимулирайте в тази насока.
Не повтаряйте
Малките деца имат нужда да им бъде повтаряно, защото всичко, което ги заобикаля е ново за тях и лесно се разсейват. С времето обаче, трябва да повтаряте по-малко, защото колкото повече порастват децата, толкова повече възприемат повтарянето като натякване и то ще има обратен ефект за вас.