Перфектното кисело зеле ще запази своите полезни свойства и отличния си вкус до пролетта.
Има много причини, поради които си струва да приготвите у дома тази туршия за зимата.
Първо, киселото зеле е склад за хранителни вещества: фибри, витамини В и С, минерали (калий, калций, цинк, селен, желязо, йод, фосфор, натрий).
На второ място, то подобрява храносмилането, оказва положителен ефект върху здравето на кръвоносните съдове, понижава нивата на захарта и укрепва имунната система.
Защо киселото зеле става горчиво и меко - ето какво не знаят повечето домакини
Но за да бъде също толкова полезно дори след няколко месеца съхранение, трябва да вземете предвид някои тънкости при неговото приготвяне и да не допускате определени грешки.
1. Ферментация и съхранение при стайна температура
Много домакини допускат тази грешка. Около 3-4 дни са достатъчни за ферментацията на зелето при температура от +22 до 24 ° C. И след това то трябва да се премести на хладно място, в противен случай ще се развали.
2. Задържане на газ в зелките
Основната причина, поради която киселото зеле става горчиво, са газовете, които се образуват в процеса на ферментация. За да разрешите проблема, зелето трябва да се пробива ежедневно с игла за плетене. Повечето домакини обикновено пренебрегват тази процедура.
Колко моркови се слагат в киселото зеле, за да е хрупкаво и сочно
3. Зелето не е покрито напълно от саламурата
Зелето не може да ферментира добре, ако не е покрито напълно със саламура. За целта най-отгоре се поставя голяма чиния, която ще притисне зелките.
4. Неправилно дозиране на солта
За всеки килограм зеле се препоръчва използването на 30 г сол.
Много домакини намаляват това количество в стремежа си да приготвят по-здравословен продукт.
5. Ферментация на късни сортове зеле
Особеността на късните сортове зеле е, че захарите се натрупват в тях за по-дълго време. Те достигат необходимите нива в края на декември, което означава, че до този момент зелето няма да ферментира.