Състоянието на чревния микробиом определя благосъстоянието и здравето на човек.
В храносмилателната ни система живеят трилиони бактерии и микроорганизми. Учените потвърждават, че целият този микробиом взаимодейства с клетките на тялото и влияе върху функционирането на имунната, нервната и метаболитната ни система. Със сигурност тези 5 факта за червата, ще ви изненадат:
1. Действат като втори мозък
В чревната ни система има над 100 милиона нервни окончания, които са свързани с мозъка. Много изследвания подкрепят връзката между промените в чревния микробиом с депресията и повишената тревожност.
2. Поддържат красотата на кожата
Нарушенията в червата причиняват възпаление, което освен всичко друго води до кожни обриви. Дерматолозите потвърждават, че половината от пациентите с проблемна кожа имат небалансиран чревен микробиом.
3. Свързани са с имунната система
Изследвания показват, че функционирането на имунната система зависи от състоянието на червата. Чревният микробиом съдейства за контролиране на имунните клетки, които реагират при наличието на патогени в тялото.
4. Влияят върху производството на хормони
Чревните бактерии помагат за разграждането на мазнините, извличането на калории от храната. Освен това те оказват влияние и върху производството на хормони. Ако няма баланс между добрите и лошите бактерии, храносмилателната система работи неправилно.
5. Предпазват ставите
Проучванията показват, че свръхрастежът на определени видове бактерии в червата може да предизвика възпалителна реакция, която засяга ставите. Здравият микробиом може да подобри ефективността на лекарствата за артрит и киселото мляко е най-прекият път към здравата чревна микрофлора. Същевременно с това бактериите в него помагат за укрепване на здравето на ставите.