Ако сте останали учудени от заглавието, не бъдете. Бананите причиняват болки в стомаха, но не при всички.
Смята се, че причината, поради която това се случва, е свързана със стомашна алергия, нарушена регулация на храносмилателната система или се дължи на инфекция.
Още: Ако ги консумирате правилно, тези храни никога няма да ви причинят газове
Не на последно място, болката може да се появи, защото стомахът може да е чувствителен към бананите.
Зрялост на бананите
Според експертите зрелостта на банана влияе върху количеството нишесте, което се съдържа в този плод. Колкото по-незрял е бананът, толкова повече нишесте има в него. В един неузрял и зелен банан има 12 пъти повече нишесте, отколкото в зрял банан.
Храните с високо съдържание на нишесте са трудни за храносмилане и често предизвикват газове в храносмилателната система. Това може да причини болка при някои хора. Затова, ако стомахът ви е чувствителен към банани, избирайте най-зрелите.
Спастичен колит
Спастичният колит или синдромът на раздразнените черва се характеризира с:
Тези проблеми могат да имат продължителност повече от три месеца, казват експертите. Хората, страдащи от този проблем, са забелязали, че бананите влошават симптомите, тъй като предизвикват излишък на газове в храносмилателната система. Това не е проблем за хората с нормално храносмилане, но в случай на този колит бананите могат да причинят болка и дискомфорт.
Алергии
Има хора, които просто са алергични към банани. Този проблем се проявява със симптомите на други алергии, т.е. кихане, затруднено дишане и кашлица. Протеините на бананите имат същата структура като полените и затова бананите предизвикват не само болки в стомаха, но засягат и дихателните пътища.
Хората, които са алергични към бреза, имат подобна реакция към бананите.
Непоносимост към фруктоза
Фруктозата е проста захар, която се съдържа в много плодове, включително и в бананите. Въпреки че един банан съдържа 5% фруктоза, което е много малко количество, за някои хора бананите могат да бъдат проблем, защото стомахът не може да я усвои и боли.
Непоносимостта към фруктоза се диагностицира през първите месеци от живота.
Статията има информативен характер, ако имате въпроси по темата се консултирайте със специалист.