Дори опитните шофьори допускат грешки при смяната на маслото и това съсипва двигателя на автомобила им.
Грешка 1: Неправилно изчисляване на подходящия момент за смяна на маслото
Препоръката е маслото да се сменя на всеки 10 000 или 15 000 километра. Разбира се, ако не планирате да карате колата си дълго време, не е необходимо да се съобразявате с тази препоръка.
В случая часовете на двигателя са важен показател - тоест периодът, в който колата ви не се движи, но двигателят работи.
В големите градове, където има задръствания, съответно смяната на маслото трябва да се прави преди изминаването на 10 000 км.
Средната синтетика (от различни производители), обозначена като SM / SN от стандарта API, издържа около 350 часа. По-скъпите масла издържат до 500 часа, но струват 2-3 пъти повече.
Как да изчислим часовете на двигателя (моточас)? Някои автомобили имат брояч на панела, който ги брои. Средната скорост на скоростомера ще ви помогне за това, много автомобили имат такава функция. И колкото по-дълго не го нулирате, толкова по-добре.
Например, ако средната скорост е 24 км / ч, като се вземат предвид задръстванията и светофарите, трябва да смените маслото на 15 000 км, тогава 15 000/24 = 625 моточаса. А синтетиката работи нормално до 350 часа.
Следователно: 24 X 350 = 8400 км (маслото трябва да бъде сменено на 8400 км).
В мегаполисите е желателно да се сменя още по-често - на всеки 7500 км.
Грешка №2: Неправилен избор на масло
Не разчитайте на видеоклипове в интернет, които ви показват как да различите фалшивото от истинското масло. Наблюдавайте изгарянето на масло. Това е най-точният ориентир.
Запомнете едно нещо правило - купувайте масло от специализирани магазини.
Всеки производител посочва кое масло е подходящо за вашия двигател по някаква причина - обикновено се полага конструктивно, например наличието на определена маслена помпа, необходимостта да се поддържа определен маслен филм по стените или продължителна зима, дори модификация на един и същ двигател в различните страни може да се различава. Факторите са много. Съобразете се с препоръките на производителя.
Ако промените вискозитета, тогава нарушавате експлоатационните характеристики, определени от производителя.
Грешка №3: Маслени добавки
Дори всичко да е наред с двигателя ви и той да работи като часовник, понякога вероятно ви се иска да подобрите нещо по него.
И в случая на помощ идват маслените добавки.
Вероятно сте чували, че с тях разходът на гориво ще спадне с почти 20%, мощността ще се увеличи (отново с 20%) и шумът на двигателя ще намалее.
Но маслените добавки единствено може да влошат ситуацията. В някои страни употребата им дори е забранена.
Грешка №4: Масло на друг производител
Ако сте решили да смените маслото, което използвате с продукт на друг производител, не го правете. Не разчитайте на изплаквания и каквито и да било добавки, това може да ви изиграе лоша шега.