Днес, 2 септември, е денят, в който се почита паметта на свети мъченик Мамант в православния календар. На този ден църквата почита още паметта на св. Йоан Постник, патриарх Константинополски.
Св. мъченик Мамант
Този християнски светец е живял през 3 век. Той е бил роден в Пафлагония (днешна Турция) в семейството на благородни и благочестиви християни Теодот и Руфина, затворени заради вярата си в Христос. Майката на Мамант умира при раждането му, а баща й умира няколко дни след нейната смърт. Момчето е отгледано от християнската вдовица Амия.
От детството си Мамант се отличава с голямо благочестие и мъдрост. На младини той решава да проповядва християнската вяра и дейността му бързо привлича вниманието на властимащите. Мамант бил арестуван и изтезаван, защото отказал да се отрече от вярата си. Дори след като бил отведен при император Аврелиан, светецът останал непоклатим във вярата си.
31 август - какъв празник е утре, традиции и обичаи
След много мъки Мамант бил изпратен в планините на Кесария Кападокийска (съвременна Турция), където се заселил в пещера и продължил да живее като отшелник. Според легендата той имал способността да опитомява дивите животни, които идвали при него и дори им давал от млякото на своята коза. Но след това той отново е бил заловен и подложен на мъчения, след което е бил екзекутиран около 275 г.
Св. Йоан Постник, патриарх Константинополски
Свети Йоан Постник, патриарх на Константинопол (Константинопол), е бил изключителна фигура във Византийската империя и Църквата през 6 век. Роден е в Константинопол около 510 г. в семейство на благочестиви християни.
Йоан почувствал призвание към духовен живот от ранна възраст. Постъпил в манастир, където се отдал на строг аскетизъм, молитва и пост, за което получава прозвището „Постник“. Неговият подвижнически живот, съчетан с дълбоко смирение и любов към ближния, бързо му спечелва авторитет сред духовенството и вярващите.
През 582 г. Иван е избран за патриарх на Константинопол, приемник на патриарх Евтихий. Това се случва по време на управлението на император Мавриций. Като патриарх Йоан продължава да води живот на строг пост и молитва, въпреки високия си пост. Наричан е „постник” заради стриктното спазване на поста, който е спазвал през целия си живот.
Йоан Постник е известен като активен църковен реформатор. Той налага строга дисциплина сред духовенството, опитвайки се да установи морални принципи сред свещениците и монасите. Той също така е организирал благотворителни инициативи за подпомагане на бедни и нуждаещи се, проявявайки християнско милосърдие в действията си.
По време на своя житейски път Йоан Постник е бил изправен пред множество предизвикателства по богословски въпроси, по-специално по отношение на монотелитството, ерес, която твърди, че в Христос има само една воля - божествена, а не две - божествена и човешка. Той се стреми да запази църковното единство и да укрепи православната вяра.
Йоан Постник е известен и с това, че за първи път взе титлата "Вселенски патриарх", което предизвика известно недоволство в Римската църква. Но впоследствие тази титла става призната в православната църква и е традиционна за константинополските патриарси и до днес. Свети Йоан Постник починал на 2 септември 595 г.
Традиции и обичаи на празника
Ако на този ден вали дъжд, есента ще е суха. Ако залезът е червен - очаквайте ранни слани.
В този ден е много важно да не се оплаквате от съдбата си и да не плачете, в противен случай ще бъде много трудно да се справите с проблемите в живота. Не започвайте нови неща - ще се провалите. На този ден по традиция предците ни са започвали да вадят късни картофи. Свети Мамант се смятал и за покровител на козите и овцете, затова пастирите са се молели на него за здравето на тези домашни животни.
Два празника идват утре, спазват се редица традиции и обичаи