На 18 ноември според църковния календар се поменават мъчениците Платон и Роман. В народния календар – Платон и Римски зимни пътеводители. Какви са традициите, обичаите и забраните, свързани с празника.
История на празника
Мъчениците Платон Анкирски и Роман Кесарийски пострадали заради вярата си в Христос. Платон и Роман са живели през 4 век. Платон произхожда от благочестиво християнско семейство, той е роден в Анкира, възпитан е в християнски традиции и още много млад проповядва православието сред езичниците. За това той бил заловен и съден - владетелят Агрипин поискал от младежа да се отрече от вярата си, а когато той отказал, бил хвърлен в затвора. Седмица по-късно решили да принудят Платон с мъчения да се откаже от вярата си, но той бил непреклонен. Тогава владетелят заповядал младежът да бъде подложен на мъчения и отново да бъде хвърлен в тъмница. Там той прекарал 18 дни без храна, защото не искаше да я вземе от ръцете на езичниците. Когато разбраха, че няма да е възможно да пречупят Платон, владетелят наредил екзекуцията му.
14 ноември - какъв църковен празник е, традиции и обичаи
Роман живял по време на управлението на император Максимилан и служил като дякон в храма на Кесария в Палестина. Това били времена на преследване на християните, така че Роман бил принуден да се премести в Антиохия, където започнал да проповядва. Когато владетелят на Антиохия решил да разруши християнския храм, Роман, заедно с други вярващи, успял да го защити. Но по-късно, на един от езическите празници, дяконът започнал да изобличава идолопоклонството. За това те го хванали, започнали да го мъчат и искали да го изгорят на клада, но внезапен дъжд потушил огъня. Тогава мъченикът бил осъден на смърт.
По знаците на деня предците ни са гадаели какво ще бъде времето и зимата в близко бъдеще:
- ако падне сняг - зимата ще бъде снежна;
- ако дърветата са покрити със слана - снегът ще се стопи бързо през пролетта;
- ако вятърът духа от север - скоро ще стане по-студено;
- ако луната се вижда в мъгла - лошото време ще продължи дълго.
Какво не трябва да се прави на 18 ноември?
На този ден има редица забрани. Какво не трябва да правите - да ругаете, да отказвате милостиня на нуждаещите се, да пътувате на дълъг път.
Смята се също, че е нежелателно да пропускате църковна служба на този ден, но ако по някаква причина не можете да отидете на църква, тогава трябва да се помолите у дома. Според народното поверие на 18 ноември не бива да се веселите и да оставяте гости да мият чинии в дома ви.
Какво можете да правите на 18 ноември
В старите времена хората традиционно ходели на църква на този ден. Т е са се обръщали с молитви към Светиите Платон и Роман да им помогнат за разрешаването на финансови въпроси, за да преживеят безопасно зимата и да отгледат добра реколта. Светците закрилят и брачния съюз.
Продължава Рождественският пост.
Денят е най-добре да се прекара със семейството, като го посветите на ръкоделие, занаяти, можете да смените спалното бельо и да перете.