На 17 ноември църквата почита светеца и богослов Григорий Чудотворец. Ето какви са традициите, знаците и забраните на този църковен празник.
История на празника
Григорий Чудотворец, първият епископ на Неокесария, посветил целия си живот на служение на Христос.
Григорий (при раждането си е кръстен Теодор) е роден през 3 век в Неокесария Понтийска. Той идва от знатно и богато семейство и е възпитан в езически традиции. Момчето получило добро образование и се придържало към целомъдрен живот, което предизвикало подигравки от връстниците му. След известно време той и брат му заминали за Палестина. По това време в Кесария Палестинска действала богословската школа на християнския учител Ориген. Един ден младежите чули неговата проповед и станали ученици на Ориген.
15 ноември - какъв църковен празник е, традиции и обичаи
По-късно Григорий се кръсти и реши да се оттегли от суетата на света. Но през 245 г. епископ Федим от Амасия ръкоположи Григорий за епископ на Неокесария. Скоро Григорий открил дарбата на чудесата - той започнал да лекува тежко болни хора, да прогонва тъмните сили, имал дори силата да помирява враговете.
През живота си Свети Григорий извършил много добри дела, помагайки на хората. Точната дата на смъртта му не е известна. Сред неговите произведения най-ценното се счита за „Символът на вярата на Григорий Чудотворец“.
По знаците на деня съдят каква ще е зимата:
- ако има сняг на този ден - зимата ще е снежна;
- ако се чуе грачене на гарвани - задава се дъжд;
- ако гората чернее отдалеч - очаква се затопляне;
- ако има бели кръгове около слънцето - ще има буря;
- ако има повече мишки - зимата ще бъде студена.
Според предците ни на този ден времето от сутрин до обяд показвало каква ще е първата половина на зимата, а времето от обяд до вечерта показвало каква ще е втората половина.
Какво не трябва да правите на празника?
Рождественският пост вече започна, така че трябва да се опитате да не извършвате ежедневни грехове. На църковния празник 17 ноември, както и на всеки друг ден, не трябва да се ядосвате, да мързелувате, да се отчайвате или да отказвате помощ. За постещите по време на постите блажната храна е забранена.
Сред забраните, които днес не могат да се правят според народните поверия, са да не се тръгва на дълъг път, да не се вземат пари на заем и да не се носят мръсни дрехи.
Какво можете да правите на 17 ноември?
На днешния православен празник вярващите молят Григорий Чудотворец за чудо - да излекува от различни болести, да даде дългоочаквано дете, да укрепи вярата, да помогне за преодоляване на трудности.
По традиция празникът се отбелязва със семейството - опитайте се да си починете от тежката работа и да прекарате това време възможно най-радостно. Ако успеете да изпълните това - тогава успехът определено ще ви очаква през новата година.
Имен ден на 17 ноември според църковния календар празнуват Григорий, Генадий.