Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

10 храни, които НЕ бива да съхранявате в хладилника

06 октомври 2023, 09:21 часа

Да се охлажда или да не се охлажда - това е въпросът. Ясно е, че бързо развалящите се храни и продукти с кратък срок на годност, като прясно месо и мляко, извара и кисело мляко, яйца и морски дарове, трябва да се изпратят в хладилника незабавно, но какво да се прави със зеленчуци, плодове, мед и например хляб? За ваше улеснение направихме списък на продуктите, които трябва бързо да бъдат извадени от хладилника (ако в момента се намират там). 

Хляб

Съхраняването на хляб в хладилника е безсмислено. Това, което в крайна сметка запазвате, едва ли ще бъде апетитно: хлебната троха ще стане влажна и твърда. Ако планирате да изядете хляба през следващите четири дни, оставете го в коша за хляб или на масата, покрит със салфетка. За по-дълъг период от време увийте хляба в мека хартиена кърпа и го поставете във фризера. 

Тези 10 храни НЕ трябва да се държат в хладилник

Кафе

Изглежда логично, че то не трябва да е там, но много хора поставят отворени опаковки или кутии с кафе в хладилника. Това не може да се прави (разбира се, ако целта ви не е да неутрализирате с негова помощ неприятната миризма от други продукти). От студа и влагата зърната веднага ще загубят аромата си и ще абсорбират всички чужди миризми.

Най-доброто място за кафето е просто тъмно и сухо място. В крайна сметка, ако нямате под ръка добър, плътно затворен буркан, а има много кафени зърна, които трябва да бъдат запазени за по-добри времена, поставете ги във фризера - ще има повече шансове да ги запазите "живи". 

Лук

Влагата в хладилника не е най-добрият приятел за свежестта на лука (особено нарязания на половинки). Заради нея дори целият необелен лук омеква и бързо се разваля. Освен това прекомерната влажност насърчава развитието на вредни бактерии и бързото мухлясване. Най-добре е да съхранявате лука на хладно и сухо място, само не го поставяйте до картофите. Интересен факт: когато се съхраняват заедно, срокът на годност и на двата вида намалява наполовина. 

Зехтин

Първото и най-важно правило при съхранението на зехтин е поддържането на температурни условия. Оптималната температура за него е +12-16 градуса. В хладилника зехтинът може да започне да се отделя, да се появят утайки, а и консистенцията на продукта може да се промени от течна в по-гъста (разбира се, не без загуба на вкусови и ароматни качества).

Босилек

В хладилника листата на босилека бързо изсъхват, губят аромата си, а също така перфектно абсорбират всички чужди миризми, в резултат на което вашата салата или сандвич ще придобият прекрасния аромат на вчерашната паста или сутрешния омлет. Босилекът е преди всичко растение и е най-добре да го съхранявате в буркан с вода, като стъблата са потопени там. Като цяло тези правила важат за всяка листна салата.

Мед

При правилно съхранение срокът на годност на меда е практически неограничен. Трябва да го съхранявате у дома в плътно покрит буркан (за предпочитане стъклен) на тъмно място и при стайна температура. Студената среда кара меда да кристализира и да промени вкуса си - това не ни е нужно. 

7 храни, които всички имаме в хладилника, но трябва да изхвърлим още днес

Шоколад

При ниски температури той се покрива с неприятно бяло покритие. Това се случва, защото студът замразява влагата и по повърхността на шоколада започват да се появяват кристали захароза. Строго погледнато, шоколадът не се разваля поради това, но губи своя външен вид и още по-важно - своя вкус.

Чесън

Чесънът също има проблеми със съхранението в хладилника, подобно на "лука", който сякаш е на студено! ─ започва да покълва с невиждана скорост. Влагата също ще доведе до това, че чесънът ще стане мек и негоден за консумация. Основната препоръка е да съхранявате главите и особено скилидките чесън на сухо и недостъпно за влага място (можете да го направите и с лука).

Авокадо

Съществува мнение, че авокадото узрява по-бързо и има по-добър вкус в хладилника, и това е една от най-разпространените заблуди. Неузрялото авокадо, разбира се, ще стане по-меко, след като престои известно време в хладилника, но смисълът няма да е в узряването му, а във влагата, която се абсорбира в плода през кората. Съхранението в хладилник е допустимо само ако авокадото вече е узряло, но трябва да го държите на сигурно място в продължение на 1-2 дни. Едно от долните чекмеджета на хладилника е подходящо за това. Но е по-добре да оставите авокадото да узрее на открито. 

Картофи

Хладилникът не е най-доброто място за съхранение на картофи. Студът превръща нишестето в захар, което променя не само вкуса, но и структурата им: бъдете готови за това, че картофите скоро ще станат сладки и трошливи. Идеалният начин за съхранение на картофи е да ги поставите в хартиена торбичка и да ги поставите на хладно, но не и мразовито място.

Домати

В хладилника доматите губят целия си вкус и стават меки, тъй като студеният въздух запазва процеса на зреене и изпълване на доматите със сок. Лепкавият, млечен вкус едва ли е това, което очакваме от зрелите домати, затова просто ги съхраняваме на добре проветрено, хладно (но не студено) място. 

Ябълки

Те също не трябва да се поставят в хладилника веднага след закупуването им. Всъщност историята тук не е задължителна: ябълките могат да се съхраняват около седмица на стайна температура и едва след това в хладилника. Някои видове ябълки могат да се съхраняват при средна температура (17-18С) за около месец, при условие че са индивидуално опаковани. 

Банани

Подобно на ябълките, бананите могат да се поставят в хладилника, ако е необходимо. Ако сте закупили неузрели банани, тогава е по-добре да ги оставите да узреят на хладно, но не студено място в хартиена торбичка (между другото, можете, заедно с ябълките). Узрелите банани бързо потъмняват и стават кафяви в хладилника, но до определен момент това не се отразява на вкуса им.

Христина Лозанска
Христина Лозанска Отговорен редактор
Новините днес