Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

10 финансови грешки, които ни държат бедни

18 септември 2021, 14:10 часа

За жалост всички ние правим лоши финансови решения, които пряко се отразяват на нашето благосъстояние. Кои са финансовите грешки, които са най-чести? Нека видим топ 10 на тези грешки: 

Комфортно ти е да си в дълг.

Важно е дълговете да са изплатени и сметките чисти. Едва след това може да се чувствате спокойни. Има хора, които намират за нормално да живеят на кредит, но в един момент може да загубят работата си и това да им се отрази. 

Не плащайте първо на себе си.

Всеки път, когато получавате пари, заделете поне 10% , които да спестите първо. Така ще създадете полезен навик, който ще увеличи вашето благосъстояние. 

Нямате резервен фонд.

Нужно е да имате финансов буфер от 3 до 6 месеца спестени пари, ако нещо се случи, да не се притеснявате. Това не са пари за спешност, а спестявания за бъдеще. Може да загубите работата си или да е нужно да извадите средства за нещо като операция или спешен ремонт. 

Не знаете ясно вашите приходи или разходи.

Трябва да контролирате финансите си. Дали ще бъде като игра или дневник или таблица на лаптопа, няма значение, важното е да го знаете и поддържате редовно, за да сте наясно какво влиза и излиза всеки месец и на база на тази информация да оптимизирате разходите и да увеличавате приходите си.

Плащане на твърде много данъци.

Проучете, говорете със счетоводители или адвокати за какво плащате и къде отиват данъците ви. Също така вижте за легални начини как да ги намалите. 

Да имаш скъпи интереси или хобита.

Маркетинговите компании разчитат на нас да пръскаме пари наляво и надясно. По-добре е да инвестирате в себе си и да опитате да учите нещо ново или безплатно.

Не инвестирате когато трябва.

Парите трябва да работят за нас. Проучвайте, разпитвайте и оформете решението си. Съвет: не слагайте всичките си пари в една инвестиция. Не оставяйте парите си да седят в банката.

Поддържане на „капещия кран“.

Малки неща могат да вземат парите ви и е важно до ги прекратите, да не ги пилеете. Вие контролирате парите си, не обратното.

Не ви пука за финансите.

Финансите са лоши, това е мисленето на някои хора. Учете, говорете, слушайте, четете. Парите са инструмент, те не могат да бъдат добро или зло. 

Вярването, че парите (или хората, които ги имат) е зло.

Негативното мислене не ви помага. Учете се от тях и намерете ментори и уважавайте, без завист. Само така ще можете да се научите от техните успешни практики. 

Иван Иванов
Иван Иванов Отговорен редактор
Новините днес