Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Заради починало бебе, роми пробвали саморазправа в болницата в Асеновград

02 ноември 2017, 16:16 часа • 9368 прочитания

Четиримесечно бебе почина в МБАЛ-Асеновград. Малко след това, група роми окупирали входа на детското отделение и буйствали в коридора, разказват медици. Счупили са едно от стъклата на металната врата, която винаги е заключена. Дежурният екип се е уплашил от случващото се и се е наложило да повика охраната на здравното заведние, с цел да се предотврати по-сериозен инцидент.

Малкият пациент е бил приет в детското отделение на асеновградското лечебно заведение преди около седмица с диагноза двустранна бронхопневмония. Бебето е лежало в болницата в продължение на пет дни, заедно със своята майка, която имала още три деца. Проведено му е лечение, след което състоянието му слабо се е подобрило.

Вечерта на 31.10.17 г. бебето отново вдигнало висока температура, но въпреки усилията на дежурния екип, то издъхнало на сутринта. Четиримесечното дете наскоро е било лекувано многократно заради бронхопневмония и ларинготрахеит, каза управителят на МБАЛ-Асеновград доктор Иван Червенков. Той подчерта, че здравословното състояние на бебето е било тежко, а и майката не е изпълнявала лекарските указания. По думите на Червенков, тя излизала навън с детето си, което допълнително е влошило състоянието му. Многократните излизания на майката навън са довели до срив в имунната система на четиримесечното бебе, според лекарите. Освен това, вместо да стои в болницата, за да е под непрекъснато лекарско наблюдение, майката дори се прибирала у дома при останалите деца. Специалистите казват, че това поведение на родителката е било рисково и то също е оказало влияние върху фаталния изход на ситуацията.

За да бъде уточнена причина за смъртта на малкото дете, по случая вече тече вътрешна проверка, като документацията е изпратена в Регионална здравна инспекция-Пловдив.

Междувременно, днес стана ясно, че вече месец в асеновградската болница функционира система за реакция при инцидент. При евентуална заплаха, от страна на пациент, лекарският екип може да позвъни на денонощна телефонна линия, чрез която се свързва с дежурен прокурор. "Горещият телефон може да се ползва не само при физическа саморазправа, а и за словесни обиди, отправени към медиците", обясни доктор Иван Червенков. МБАЛ-Асеновград разполага и с паник-бутон, а 16 камери наблюдават случващото се по болничните коридори.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес