Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Рашков за списъка с магистрати със сметки в чужбина: Класицифирана информация, наказуемо е да говоря

28 януари 2022, 15:25 часа • 37413 прочитания

На Върховната касационна прокуратура е предоставена информация относно 38-те лица, сред които български магистрати, съдии, прокурори и депутати. Информацията е класифицирана и ако бъде разгласена, това е престъпление по член 357 от Наказателния кодекс. Така вътрешният министър Бойко Рашков отговаря на въпрос на депутата Ивайло Мирчев от „Демократична България“ относно прословутия списък.

Припомнямер, че новината, че има определен брой магистрати и хора на висши публични длъжности в органи на законодателната и изпълнителната власт, които не са декларирали, че имат банкови сметки и имущество в чужбина, излезе след анонимен сигнал, изпратен до Actualno.com. В него се твърдеше, че сегашният главен прокурор Иван Гешев има банкови сметки в Швейцария и Монако, само че прокуратурата, под ръководството на предишния главен прокурор Сотир Цацаров, категорично отрече. Именно заради този случай обаче държавното обвинение впоследствие посочи, че има общо 27 съдии, прокурори и следователи, които не са декларирали свои, установени от ДАНС банкови сметки и имоти в чужбина, както и 11 лица, заемащи висши публични длъжности в органи на законодателната и изпълнителната власт, намиращи се в същото положение. За съответните 11 лица прокуратурата направи следното уточнение на собствения си институционален сайт – "притежават лично или чрез свързани или подставени лица, банкови сметки в чужбина, недвижими имоти и/или друго имущество на значителна стойност в чужбина, участие в търговски дружества в чужбина, включително в офшорни компании, и са извършили разходи и инвестиции в чужбина, които не са декларирани по надлежния ред пред Антикорупционната комисия (КПКОНПИ)". След това прокуратурата съобщи, че НАП проверява въпросните 38 души. Но в края на юли, 2021 година, прокуратурата опроверга информацията за списък с 38 души, притежавали сметки в чужбина.

Какво би било наказанието за разгласяване на данни? Който разгласи информация, представляваща държавна тайна, която му е била поверена или станала известна по служба или работа, както и този, който разгласи такава информация, като съзнава, че от това може да последват вреди за интересите на Република България, ако не подлежи на по-тежко наказание, се наказва с лишаване от свобода от две до осем години. Ако от деянието са настъпили или могат да настъпят особено тежки последици за сигурността на държавата, наказанието е лишаване от свобода от пет до петнадесет години.

Рашков посочва, че прокуратурата е направила уточнение по случая - това е същото съобщение за опровергаването на информацията, към което има активен линк по-горе в статията. Вътрешният министър казва, че според това съобщение проверки били правени от ДАНС, НАП и КПКОНПИ. Питайте тях, призовава той Мирчев.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес