От септември, 2018 година, досега руски гражданин е събирал секретна информация в България с цел да я продаде на чужда държава. Това става ясно от официално съобщение на прокуратурата.
Според съобщението, въпросният човек е осъществявал разузнавателна дейност, като е провеждал регулярни конспиративни срещи с български граждани, включително и с ръководен служител, разполагащ с достъп до класифицирана информация на Република България, ЕС и НАТО. Целта на срещите е била придобиване с разузнавателна цел на такава информация, представляваща държавна тайна, включително и чрез подкуп. Установено е, че руският гражданин има статут на дипломат, акредитиран у нас – първи секретар в Посолството на Руската Федерация в София.
Прокуратурата вече е образувала досъдебно производство, за престъпление по чл. 104, ал. 1 от Наказателния кодекс (НК). Производството се при Специализираната прокуратура, но то всъщност е спряно - заради дипломатически имунитет.
Съобразно чл. 31 т. 1 от Виенската конвенция за дипломатическите отношения, "дипломатическият агент се ползва с имунитет по отношение на наказателната юрисдикция на приемащата държава". По тази причина, въпреки наличието на основания за привличането му в качеството на обвиняем за престъпление по чл. 104 ал. 1 НК, наказателното производство срещу руския гражданин е спряно, на основание чл. 25 ал. 1 т. 3 НПК /"деецът е лице с имунитет"/.
На 25.10.2019 г. главният прокурор Сотир Цацаров е уведомил официално министъра на външните работи Екатерина Захариева за установеното в хода на разследването и за действията на прокуратурата. Захариева е и вицепремиер, а от нейните компетенции е да предизвика позиция за обявяване на персона нон грата на всеки чужд дипломат в България.
От Външно коментираха, че Захариева се е срещнала с руския посланик Анатолий Макаров и е отправила искане руските институции да отзоват своя служител до края на днешния ден (понеделник, 28 октомври).
Припомняме, че наскоро беше повдигнато обвинение в шпионаж на бивш депутат. Припомнете си кой е той в този материал!