Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Откриха куп нарушения в делото за тероризъм срещу ученик от Пловдив

17 август 2022, 07:18 часа • 1739 прочитания

Малко преди да бъде закрит, апелативният спецсъд е разбил обвиненията срещу тийнейджърът, изправен от прокуратурата на подсъдимата скамейка за тероризъм. М. П. от Пловдив, обвинен през 2019 г., беше осъден на 6 месеца условно от Специализирания наказателен съд в края на 2021 г. Младежът бе признат за виновен, че от неустановена дата през януари 2019 г. до 5 юни 2019 г. в Пловдив с цел да създаде смут и страх в населението придобил и държал взривни вещества и пиротехнически изделия, без да има разрешение за това, пише в. "Сега".

Още: Загинали и много ранени при тежка катастрофа край Видин

Още: Две жертви на пожари за денонощието

Втората инстанция обаче изобщо не е съгласна с осъдителната присъда. Според нея спецсъдът е я постановил при допуснати съществени нарушения на процесуални правила, като се започне още от разпоредителното заседание по делото. Апелативните съдии пишат още, че публичността на процеса е ограничена без мотиви, няма и мотиви за изпитателния срок на условната присъда. Това са абсолютни основания за отмяна на присъдата и връщане делото на първостепенния съд за ново разглеждане от друг съдебен състав от стадия на разпоредително съдебно заседание, обясняват магистратите.

Няма отговор дали по време на разследването са допуснати съществени и отстраними нарушения на процесуалните правила, което пък е причина делото да бъде върнато на прокуратурата.

Съдът е безусловно длъжен да мотивира, т. е. да обясни акта си, да посочи съображенията и причините за постановяването му, припомнят апелативните магистрати. Спецсъдът е бил длъжен да извърши проверка и контрол дали в подготвителната фаза на процеса са допуснати процесуални нарушения, които да са довели до нарушаване правата на обвиняемия-непълнолетен. Първата инстанция не отговаря на въпроса дали е съществено нарушение това, че разследващите не са уведомили родителите на обвиняемия за предявяване на разследването, както изисква НПК.

Още: Много иска, но не може със СРС: Драмите на МВР при издирването на Петьо Еврото

Още: Възстановето е движението на метрото

Освен това присъдата идва след дело, гледано при закрити врати. "Изискването за публично гледане на делото е част от изискването за справедливост на съдебния процес", подчертава апелативният съд. Чрез публичността в рамките на съдебния процес се гарантира и друго право с фундаментално значение - правото на обществото да получава информация, респ. правото, свободата и задължението на медиите да разпространяват информация от обществено значение. Закриването на делата може да стане в строго определени случаи. Сред тях попадат и делата срещу непълнолетни, освен ако съдът намери, че е в обществен интерес процесът да се разгледа в публично заседание. Във всеки случай обаче съдът трябва да мотивира решението си, което не е станало по делото срещу младежа.

Така в крайна сметка присъдата на младежа е изцяло отменена, а делото върнато за ново разглеждане на първа инстанция. Като апелативните съдии напомнят, че положението му не може да бъде утежнявано, тъй като делото е стигнало до втора инстанция само по жалба на подсъдимия, който иска да бъде оправдан, но не и по протест на прокуратурата, която е доволна от постановената присъда.

ОЩЕ: Ученикът от Пловдив, контактувал с Ислямска държава, получи условна присъда

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Виолета Иванова
Виолета Иванова Отговорен редактор
Новините днес