Ако си шофьор с неплатени глоби, но дадеш на друг да кара кола ти и така да минеш през границата, само ще те предупредят, а няма да ти вземат книжката. Това заяви представителят на КАТ Иво Писанов пред Нова телевизия.
"Ако шофьорът има дължими глоби – отнема се книжката, свидетелство за регистрация и автомобилът се спира от движение. Автомобилът ще се спира от движение само ако водачът е и негов собственик", каза Писанов, като уточни, че ако пътниците имат неплатени глоби, те ще бъдат уведомявани, но няма да имат проблем да продължат пътя си.
Задълженият да плати глобата не е този, който фактически плаща, а този, на който е връчен фиш. При плащане на глобата чрез онлайн банкиране или ПОС терминал, плащането ще бъде отразявано веднага в системата на МВР.
"Ако ви бъде връчен фиш – това не означава, че хората не могат да продължат. С връчването на санкциите започва административно-наказателният процес. Проверката, която всеки може да извърши в нашата страница, показва дължимото от вас. Но ако една глоба не е връчена, то тя не е дължима", допълва Писанов.
Относно грешките за това платили ли сме глоби или не, Писанов каза, че в над 90% от случаите на разминаване в системата - причината е неправилното попълване на платежното нареждане. "Насоката ни с тези действия не е толкова към дължимите глоби, а към връчването на електронните фишове", твърди той.
"Публикуваните в сайта на МВР глоби са стари. Има обаче нови, които не фигурират там. Системата трябва да се оправи, тя не работи от 10 години. Случвало ми се е да платя фиш веднага, а той още да стои, като дължим дълго време след това", разказват потърпевши.