Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Може и да не лежиш в затвора, ако набиеш полицай

04 октомври 2017, 13:00 часа • 4057 прочитания

Допустимо е виновен за нападение срещу орган на властта т.е. в общия случай полицай да не понесе наказателна, а само административна отговорност. С други думи - виновникът може да отнесе само глоба, но не и да влезе в затвора - според преценката на съда за тежестта на извършеното деяние. Това стана ясно след тълкувателно решение на Наказателната колегия на Върховния касационен съд (ВКС) по чл. 325, ал. 1 от Наказателния кодекс (НК).

Разискването на решението бе образувано по искане на главния прокурор Сотир Цацаров, който поиска от върховните съдии да уеднаквят съществуващата до момента противоречива практика по въпроса, пише "Правен свят".

Досега в практиката една част от съдилищата приемаха, че когато хулиганските действия са извършени спрямо орган на власт при или по повод изпълнение на службата му, трябва да се приложи ограничението, предвидено в чл. 78а, ал. 7 от НК, което не допуска освобождаване от наказателна отговорност с налагане на административно наказание "когато престъплението е извършено спрямо орган на власт при или по повод изпълнение на службата му". Всъщност в пълнота чл. 78а, ал. 7 гласи следното: "Пълнолетно лице се освобождава от наказателна отговорност от съда и му се налага наказание от 1000 до 5000 лева, като алинеи от 1 до 6 на чл. 78а не се прилагат, ако причиненото увреждане е тежка телесна повреда или смърт, или деецът е бил в пияно състояние, или след употреба на наркотични вещества или техни аналози, както и при множество престъпления, както и когато престъплението е извършено спрямо орган на власт при или по повод изпълнение на службата му".

Друга част от съдиите приемат, че нормата на чл. 78а, ал. 7 от НК не следва да се прилага, когато е осъществено деяние по чл. 325, ал. 1 от НК спрямо орган на власт, тъй като тези обстоятелства не са елемент от състава на престъплението. С други думи - да не се налага лишаване от свобода до две години или пробация, както и с обществено порицание, когато става въпрос за хулиганство.

Именно втората теза са възприели върховните съдии в тълкувателното си решение. В него те започват с важно уточнение - че с изменението на чл. 78а, ал. 1 от НК законодателят е лишил прокуратурата и съда от правомощието да преценяват дали да приложат института на освобождаване от наказателна отговорност с налагане на административно наказание. А основен мотив за решението е, че при престъпление срещу "орган на властта" може да има случаи, при които то да е извършено не защото засяга дейността на "властовия орган", а само "установения в страната ред и общественото спокойствие". 

Милена Славкова
Милена Славкова Отговорен редактор
Новините днес