Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Държавата плаща 15 000 евро заради полицейско насилие

17 март 2021, 16:05 часа • 1678 прочитания

Млад мъж влиза в полицейското управление в Банско жив и здрав и излиза с изкълчена капачка на коляното и синини по лицето и рамото, а в продължение на месеци едва ходи.

Случаят е от 2013 г. и след като две български съдилища не видяха в него недопустимо полицейско насилие, днес Европейският съд по правата на човека осъди държавата да плати на пострадалия 15 000 евро. Това съобщава специализираният портал Lex.bg.

Съдът в Страсбург приема, че в случая с пострадалия е налице нечовешко и унизително отношение от полицията, а казусът му не е разследван ефективно, като специално подчертава, че полицията и прокуратурата са си свършили работата, а критикува съдилищата в Благоевград. И заявява, че те въобще не са проверили дали употребената срещу мъжа сила от униформен е била абсолютно необходима и пропорционална.

Нещо повече, по този казус съдът в Страсбург заявява, че се налага нещо, което прави изключително рядко – да влезе в ролята на първоинстанционен съд по фактите, за да провери всички констатации на българските съдилища, отбелязва още изданието.

Какво всъщност се е случило?

Историята се е случила през април 2013 г. в Банско, когато неизвестни чупят няколко улични лампи. Полицаи тръгнали да търсят вандалите и намират Ивайло Янчовичин, който тогава е на 26 години, с група негови приятели да пият бира пред един магазин. Компанията отишла доброволно в полицейското управление, всички дали писмени показания и участвали в разпознаване. 

Според служителите на МВР с влизането си в полицейското управление Янчовичин, започнал да псува и да обижда полицаите. Затова бил отведен в отделна стая от трима полицаи, а приятелите му останали в коридора. 

Униформените, които го отвели, разказват, че той продължил да псува и да ги обижда и един от тях – Т.В., го предупредил, че ако не спре, спрямо него ще бъде приложена физическа сила и започнал да пише заповед за задържането му за 24 часа. Тогава Янчовичин ритнал бюро към Т.В., изправил се и започнал да размахва ръце. Полицаят се приближил до мъжа и го принудил на легне на пода, използвайки физическа сила и техника за задържане. Задържаният веднага започнал да крещи, че кракът му е счупен. 

Пострадалият твърди, че не е обиждал полицаите, но разменил реплики с Т.В. и след това униформеният започнал да го удря с ръце, свалил го на пода и го ритнал в лявото коляно.

Чувайки виковете, близките на мъжа, влизат в стаята, обаждат се на майка му и идва линейка. Жената незабавно снима сина си и пораженията по тялото му, а прегледалият го хирург издава медицинско свидетелство, че е с изместена капачка на лявото коляно и синини по лицето и лявото рамо.

Още през декември 2014 г. полицаят Т.В. е обвинен за нанасяне на средна телесна повреда на Янчовичин, а само след 3 месеца делото е внесено в районния съд в Благоевград.

Мнозинството в съдебния състав, сформирано от двамата съдебни заседатели, оневинява полицая, а председателят му – единственият съдия, остава на особено мнение. Съдията заявява, че медицинските документи и показанията на лекаря, прегледал Янчовичин, потвърждават именно неговия разказ, че е бил ритнат в коляното от полицая.

Прокуратурата протестира и делото отива в Окръжния съд в Благоевград. Той назначава нова съдебно-медицинска експертиза и тя казва, че изкълчването на капачката настина може да е причинена от директен удар в коляното, но е по-вероятно в този случай да е станала в опит да бъде приведен на колене. Така втората инстанция решава, че капачката е увредена именно докато полицаят прилага техника за обезвреждане, а не защото е ритнал мъжа. И заключава, че той законосъобразно е употребил сила, тъй като Янчовичин е обиждал полицаите и се е опитал да ги удари.

Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес