Неправилна утилизация или експлозия в машината за мелене на взривни вещества са работните версии за причините за инцидента в село Горни Лом, съобщиха от прокуратурата.
В хода на разследването за причините за взрива в с. Горни Лом след извършения вчера "статичен оглед" беше извършен "динамичен оглед" на местопроизшествието. Огледът е извършен със съдействието на съдебни лекари, специалисти по взривни устройства от СОБТ и сапьори от Българската армия. При разместване на пръст и бетонни отломки са намерени човешки трупни части, които са иззети и предадени за изследване в Катедра "Съдебна медицина" към УМБАЛ "Александровска".
На местопроизшествието са открити 5 кратера, образувани вследствие на детонирал на 5 места взривен продукт. Разрушенията и жертвите са в резултат на изключително голямото количество взривни вещества, преработвани и складирани в завода. От прокуратурата припомнят, че на 1 октомври сутринта - часове преди взрива, изпълнителният директор на фирмата е поискал от служба КОС на Пето РУП - София разрешение за транспорт от завода в село Горни Лом и съхранение в склада на фирмата в село Сеславци на общо 800 000 противопехотни мини, което му е отказано.
Установено е, че на 30 септември и 1 октомври с доставка по договор в завода са доставени още 6 ТИР-а с мини, разтоварени в складово помещение. Днес е извършен оглед на склада и същият е запечатан.
На 4 октомври е извършен и оглед на лаборатория, както и на складове за мини и готова продукция, находящи се на територията на бившия завод "Миджур".
От досега събраните данни, най-вероятните към момента версии за причините за взрива са възникване на експлозия на взривно вещество в машината за мелене на такива при опериране с експериментален взрив. Другата версия е неправилна манипулация на етап от утилизиране на мините. Версиите са съвсем начални и следва да бъдат потвърдени или отречени от съответните експертизи.
Интензивните действия по разследването продължават.