Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Докъде стигнаха нещата със заменките на гори - прокуратурата не казва

26 април 2021, 08:40 часа • 4772 прочитания

Докъде стигна проверката за заменките на гори в стил "кон за кокошка", която тръгна преди година след изрична намеса на главния прокурор Иван Гешев? Засега това не е ясно, коментира в. "Сега".

Прокуратурата се намеси, след като се разбра, че апетитни сделки, сключвани през 2007-2009 г., са били повторно оценени на смехотворно ниски цени. Така неслучайни бизнесмени не просто няма да връщат пари на държавата, а дори ще трябва да получават от нея компенсации, защото се оказаха ощетени. По схемата със замените на гори, много от които на първа линия по морето, България беше санкционирана през 2014 г. от Европейската комисия за непозволена държавна помощ и сега облагодетелствалите се трябва да връщат сумите. До момента обаче хазната е успяла да събере едва 82 253 лв. при установени над 80 млн. лв. щети.

Когато официално стана ясно, че ще има проверка - през февруари, 2020 година, главният прокурор поиска да се оцени работата на независимия оценител, избран да прави оценките по схемата - държавната "Агролеспроект" (бел. ред. - фирмата е 100% собственост на министерство на земеделието, храните и горите) и да се установи повторно общата сума, която следва да бъде възстановена на държавата. Какво става оттогава - не е ясно.

Междувременно, в Административен съд-София текат дела от фирми, които трябва да връщат пари заради заменките. Някои от делата вече приключиха на втора инстанция и равносметката вещае само нови проблеми пред земеделското министерство в опита да си събере парите. Миналата седмица МЗХГ окончателно загуби заведеното от свързаната с Гриша Ганчев "Литекс Комерс" дело за възстановяването в бюджета на 2 194 100 лв. компенсации за неизгодна замяна на 294 декара в района на Обзор (1 382 354 лв. главница и 811 747 лв. лихви). Фирмата успя да докаже пред Върховния административен съд порок на акта за установяване на публично държавно вземане, от който вероятно страдат всички подобни документи, издадени от МЗХГ.

От съдебното решение става ясно, че земеделското министерство изобщо не е правило оценка дали "Литекс комерс" е използвал заменените гори в Несебър за стопанска дейност. Само в този случай може да се твърди, че има налице непозволена държавна помощ, припомня ВАС. Всичко това е трябвало да бъде установявано случай по случай и да е аргументирано в акта за установяване на публично задължение. Едва в съдебното дело обаче МЗХГ е предоставило доказателства, че "Литекс Комерс" АД е апортирало получения имот в капитала на друго дружество – "Литекс Пропърти" АД. Представени са данни и за вписване и заличаване на особен залог въпру предприятието и договори за замяна на други земи, по които фирмата е страна. Съдът няма как да поправи пропуска в акта за публични вземания, изтъкват от ВАС.

Съдът е отменил акта и защото не приема за обективна самата оценка за цените на разменяните имоти, изготвена от "Агролеспроект". При изготвянето на оценката за стойността на държавните декари в Несебър са използвани за пазарни аналози само сделки със земеделски, а не с горски имоти. При оценката на частните терени също са намерени аналози отново само за земеделски земи от 2009 г. вместо 2008 г. С тези аргументи съдът не приема, че изготвената оценка отговаря на пазарната стойност на имотите към момента на извършване на замяната. Съдът изтъква и друга странност - България е изпратила на Брюксел още на 21 януари, 2014 година таблица с пазарните оценки на имотите, като няма никакви данни тази информация да е използвана при изготвянето на новите оценки. Това означава, че е възможно много от изготвените от министерството актове за публични държавни вземания да не бъдат приети в съда - по други дела.

Все пак в делото на "Литекс комерс" срещу земеделското министерство има и добра новина - съдът не приема, че при тези помощи е налице изтекла абсолютна 10-годишна давност, каквото бе заключението на долната инстанция. Така държавата продължава да има шанс да си прибере парите или да иска разваляне на сделките. В случая с "Литекс комерс" цялата процедура почва отново и МЗХГ трябва да готви нови оценки и нов акт за публично вземане.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес