Държавното обвинение е започнало проверка по сигналите за нарушения при избора на шестима съдии за членове на Висшия съдебен съвет (ВСС) от юни 2022 г.
Прокурор от Софийската градска прокуратура (СГП) е образувал преписка по сигнала на Антикорупционния фонд (АКФ) от лятото, когато неправителствената организация сезира прокуратурата, съобщи "Дневник".
Проверява се извършено компютърно престъпление, като е възложена съвместна проверка на Антикорупционната комисия и ГДБОП.
Още: Кога най-рано ще има нов главен прокурор? Отговор на правосъдния министър
Казусът с избора на съдии
Българското общество беше шокирано от изнесените данни, че на 25 и 26 юни 2022 г. на изборите за членове на Висшия съдебен съвет (ВСС) от съдийската квота са били подадени 200 гласа през системата, в която трябва да гласуват съдии. В сградата на Върховния административен съд (ВАС), където се е гласувало, обаче са влезли само 28 съдии.
Снимка: БГНЕС
Наскоро от Българския хелзинкски комитет поискаха оставките на членовете на ВСС и на председателя на ВАС Георги Чолаков заради случилото се.
Новината стана ясна от отговор на Министерството на правосъдието на запитване на съдиите Владислава Цариградска от Окръжен съд - Плевен и Атанас Атанасов от Софийския градски съд. В коментар за "Медиапул" ВАС се усъмнява в достоверността на информацията, представена от министерството.
Съдът отхвърли исканията за касиране на вота за шестимата членове на ВСС, а по-късно парламентът с промени в закона анулира гласуването заради очакваните промени в Конституцията. С тях ВСС ще бъде реформиран.
Още: ВСС назначи съдията, който ще разследва главния прокурор