Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Защо подобните на Земята планети са необитаеми?

18 ноември 2015, 16:22 часа • 13560 прочитания

Учените от университета на Уоруик са открили, че най-подобната на Земята екзопланета е негодна за живот поради мощна звездна радиация. Изследване на тази тема е публикувано в сп. Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

Атмосферата на планетата Kepler-438b по-скоро "изгаря" от излъчването на нейната звезда – червеното джудже Kepler-438. На нея се случват свръхизригвания по няколко пъти на денонощие, а по мощност те десет пъти превъзхождат слънчевите изригвания.

Всяко суперизригване е еквивалентно на взрив до сто милиона тона в тротилов еквивалент. Но атмосферата на планетата се издухва не от самите изригвания, а от техен страничен ефект – короналните изхвърляния на маса.

"Ако Kepler-438b имаше магнитно поле, подобно на земното, то би прикривало планетата поне частично. Но ако няма магнитно поле и изригванията са силни, то екзопланетата по-скоро би загубила своята атмосфера, подлагайки се на усиленото въздействие на радиацията (ултравиолетова и рентгенова) и като цяло би представлявала прекалено сурова среда за съществуването на живот", отбелязва водещият автор на изследването Дейвид Армстронг.

Kepler-438b, която бе наречена "братовчедка на Земята", в момента има максималния индекс на подобие на нашата планета (Earth Similarity Index, ESI). Тя е идентична по размери и температура с тези на Земята, но е разположена доста по-близо до своята звезда. Kepler-438b е открита през януари 2015 г.

 

Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес